1. Ana Sayfa
  2. GÜNDEM

Kerch Boğazında Gemi Neden Patladı ?

Kerch Boğazında Gemi Neden Patladı ?
+ - 0

Kerch Boğazında Geçtiğimiz gün yaşadığımız vahim olay tüm denizcileri yakından sardı. Denizcilik Bilgileri ailesi olarak merhumlara Allah’tan rahmet ve kederli ailesine sabırlar dileriz.

Kerch Boğazında Gemi Neden Patladı ?

Kazadan kurtulan personellerin Rusya’da alınan ifadelerine göre patlama, STS yaparken pompanın motorundan kaynaklanan Kıvılcım (spark) ile meydana geldiğidir.

LPG gemilerini incelediğimizde, yapım aşamasında Klas kuruluşları tarafından yakınen inceleme gerektirir. Gemide ise Deepwell (derin su kuyu pompası) pompaları kullanılır. LPG gemilerinde gaz birikme riski sebebiyle, güvertede kullanılan bu pompalar Sparkless denilen yani kıvılcım oluşturmayacak pompalardır.

Bu sebeple gemi pompasının bir Kıvılcım meydana getirmesi ve bu sebeple insanların vefat etmesi olası değildir. Kazadan kurtulan personellerle ilgili soruşturma halen Rusya’da devam etmektedir. Asıl kaza raporunun ortaya çıkması, derin araştırma neticesinde oluşturulacaktır.

LPG ve LNG gemileri bilindiği gibi parlayıcı – patlayıcı sıvı ve gazlar taşıdıkları için oksijen varlığında herhangi bir kıvılcım ile yanma olmadan direkt patlama meydana getirmektedir. Bu sebeple bu tarz gemilerde çalışan kişilerin emniyet gereklerini en üst düzeyde tutmaları elzemdir.

Yorum Yap