1. Ana Sayfa
  2. GEMİ İNŞAA VE STABİLİTE
Trendlerdeki Yazı

Balastsız Gemi Modeli

Balastsız Gemi Modeli
+ - 0

2017 yılında, IMO tarafından Balast Konvansiyonu devreye girmiş ve bu da kompleks ve pahalı bir sistemin gemilerde kurulmasını gerektirmektedir. Bu sebeple gemi operatörleri de alternatif yöntemler üzerinde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi ise Balastsız Gemi Modeli…

Demir yığını olan gemilerimiz denizcilikle tanıştığından beri özellikle ticari sektörde çalışan gemiler de Stabilitenin korunması, pervanenin batarak tahrik sistemine katkıda bulunması ve de geminin Manevra kabiliyetini arttırmak için gemiye maksimum müsaade edilen değerlerde kalması için Balast önemli bir yere sahip olmuştur.

Bu etkilerin yanı sıra artık şirketler açısından hotel load değerlerini düşürmek istenmesi sebebiyle, şirketler gemilere mümkün olduğunca Balast operasyonundan kaçınılması ya da gravite metoduyla alınmasını istemektedir.

Ekonomik kaygıların yanı sıra çevre kaygıları da bulunmaktadır. Balast alınması ile Zararlı Organizmalar bir habitad’dan alınıp başka bir habitada taşınmakta ve orada da tehlikeli şekilde üreyerek hakim hale gelip bölgenin ekolojik yapısını bozmaktadırlar.

Alternatif Yöntem

Balastsız gemi modeli, IMO’nun Konvansiyonundan bağlı kalmayacak, gemide devre ve pompalar bulunmayacaktır. Sistemde tank olmayacağı için bakım masrafları da olmayacaktır.

Sistemin mantığında, geminin omurga altında Trunk denilen boşluklar yani kanallar olacaktır. Su devamlı bu kanallar içinden geçecek ve gemi de Balast sistemi vazifesi gibi bir vazife görecektir.

blank

Ancak sistemin pek çok dezavantajı vardır. Su sürekli olarak kanallardan geçeceği için, geminin su altındaki yüzme merkezi sürekli olarak kıçtan başa doğru değişmeler gösterecektir ki bu da Stabiliteyi tehlikeye sokabilmektedir.

blank

Sistemin diğer bir dezavantajı ise gemi boyut sınırlamasıdır. Gemide Balast tankları olmayacağı için geminin tam boyu artmıyor Stabilte probleminden dolayı ve de aynı miktarda yük taşıyabilmek için ise geminin genişliğinin arttırılması gerekiyor ki bu da gemi yapımında daha çok maliyet demektir.

Geleceğin Dizayn Konsepti Olabilir mi?

Daha önceleri balast tankları içine ağır konteyner konulması düşünülmüş ki buna da Solid Ballast Concept denmektedir ancak bu fikir uygulanamamıştır çünkü konteynerlerin daha durumunda dolayı ileri – geri oynamıştır.

Hali hazırda Güney Kore tersanelerinde süren çalışma da Hyundai Mippo Dockyard ile Bernard Schulte Shipmanagement arasında imzalanan protokol ile balast sistemi olmayan İlk LNG gemisi yapılması planlanmaktadır. İlerleyen dönemde yeni sistemler göreceğimiz aşikar.

Yorum Yap