1. Ana Sayfa
  2. Mevzuatlar

GOSS – GASM Yeterlilik Sınavları İşlemlerinde Sıkça Sorulan Sorular

GOSS – GASM Yeterlilik Sınavları İşlemlerinde Sıkça Sorulan Sorular
+ - 0

GASM YETERLİLİK SINAVLARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Gemi Adamları Sınav Sistemi hakkında sıkça sorulan sorular aşağıda listelenmiştir.

1-Liman Başkanlığına sınav başvurumu yaptım. Başka bir işlem yapmama gerek var mı?

Cevap: Liman Başkanlığınıza yaptığınız sınav başvurusu sonrasında, Başkanlığımız tarafından Liman Başkanlığınıza vermiş olduğunuz e-posta adresinize en fazla bir hafta içinde (Liman Başkanlıklarının iş yoğunluğuna göre) Sistem internet adresimiz, sistem kullanıcı adınız ve şifreniz gönderilecektir.

Siz sisteme kendi kullanıcı adınız ve şifreniz ile internet üzerinden giriş yaparak, uygun olan istediğiniz GASM salonundan istediğiniz tarihte sınav randevusu alacaksınız.

2-Bazı salonlar için oturum açılmamış görünüyor ve randevu alamıyorum. Oturum ne zaman açılır?

Cevap : Sınav salonlarımız yoğunluklarına bağlı olarak oturum açmaktadırlar. Oturumlar açılıp açılmadığını sistemi devamlı takip ederek öğrenebilirsiniz. Oturum açıldığı zaman randevu alabilirsiniz.

3-Randevu aldığım sınavlara katılmazsam ne olur?

Cevap : Randevu alıp katılmadığınız sınavlardan başarısız sayılırsınız.

4-Aldığım sınav randevusunu değiştirebilir yada iptal edebilir miyim?

Cevap : Aldığınız randevunuzu sınavdan 2 gün öncesine kadar değiştirebilir ya da iptal edebilirsiniz. Sınavınıza 2 gün kaldıysa değiştiremessiniz.

Randevunuzu değiştirmek için mevcut işaretlediğiniz randevu saati üzerindeki işareti kaldırmanız yeterlidir. Daha sonra tekrardan randevu alabilirsiniz.

5-Aldığım veya Değiştirdiğim randevularımın doğruluğunu nasıl kontrol edebilirim?

Cevap : Randevularınızı kullanıcı (zabitan) menüsünden Zabitan Başvurularım bölümünden kontrol edebilrisniz.

6-Bilgisayar kullanmayı bilmiyorum. Sınav merkezindeki görevliler randevu almama / değiştirmeme yardımcı olurlar mı?

Cevap : Mailinize gelen kullanıcı adınız ve şifreniz size özel gönderilmiş olup, sizin haricinizde kimse tarafından bilinmemektedir. Görevliler size ait kullanıcı adını ve şifreyi bilmeden sizin adınıza herhangi bir işlem ya da yardım yapamazlar.

Sınavlarınızın güvenliği bakımından güvenmediğiniz kimselerle kullanıcı adınızı ve şifrenizi paylaşmanız tavsiye edilmez.

7-Sınavlara gelirken yanımda neleri getirmem gerekir?

Cevap : Sınavlara gelirken, Liman Başkanlığınızdan alacağınız Sınav Giriş Belgeniz, Sınav Harcı dekontunuz ve T.C. Kimlik Belgeniz yanınızda bulunmalıdır. (Getirmemeniz gereken eşyalar ile ilgili olarak lütfen sınav kurallarını okuyunuz.)

Belgelerden herhangi biri yanında bulunmayan adaylar sınava alınmayacaklardır

8-Sınav harcı ödemesini nereden yapabilirim ve kaç lira yatırmam gerekli?

Cevap : Sınav ücreti odemeler.udhb.gov.tr internet adresine giriş yapılarak, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü Gelir Kalemleri altında yer alan Sınav ve Sınav İtiraz Harçları Bölümünden C kodu alarak, Halk Bankasına yatırılabilir.

Sınav salonlarının doluluk oranları, adres ve iletişim bilgilerine nasıl ulaşırım?

Cevap : Sistem üzerinde “BİLGİ” menüsünden ulaşabilirsiniz.

9-Sistem üzerinde bulunan DENEME sınavı nedir?

Cevap : Deneme sınavı, sistem üzerinden yapılan sınav şeklini göstermek amaçlı konulmuş olup, herhangi bir bilgi ölçme amaçlı değildir.

10-GMDSS Ehliyetim var. Haberleşme dersinden nasıl muaf olabilirim?

Cevap : Şayet GMDSS Ehliyetinizi Gemiadamı Liman Cüzdanınıza işlettiyseniz, GMDSS ehliyetinizin işli olduğu sayfa, Gemiadamı Liman Cüzdanınızın fotoğraflı ön sayfasının fotokopisi ve dilekçeniz ile GASM Başkanlığı İstanbul Merkezine başvuru yaptığınız takdirde, Haberleşme dersinden muaf olabilirsiniz.[

11-Sınavlarda başarısız olursam ne yapmam gerekir?

Cevap: Sınavlara katılan adayların 2 (iki) yıl içinde 3 (ÜÇ) tur sınava girme hakları bulunur.

Sınavlarda başarısız olan adaylar tekrar sınav harcı yatırıp, yeni dekont ve yazılı dilekçeleri ile birlikte herhangi bir sınav salonuna başvuru yapıp, sistem üzerinde yeni sınav haklarını açtırabilirler.

12-Kaldığım derslerle ilgili olarak harcımı yatırıp, dilekçe ile başvuru yaptım. Ancak hayla randevu alamıyorum. Neden?

Cevap : Yeni sınav hakkı açılan ve sadece randevu aldığı halde sınava katılmayıp başarısız olan adaylar hariç, sınavda kaldıkları günden itibaren 7 gün içindeki tarihlerde hiçbir sınav salonundan randevu alamazlar.

7 gün geçtikten sonrası tarihler için randevu almaları mümkündür.

13-Sınav harcı her ders için mi yatıralacak?

Cevap : Sınav harcı her ders için değil, her tur için alınır.

14-2 (iki) yıllık süre tam olarak ne zaman başlar?

Cevap : Sınav süresi sınava ilk girdiğiniz gün başlar ve 2 yıl süreyle devam eder.

15-2 (iki) yıl içinde veya 3 (üç) turda sınavları geçemezsem ne olur?

Cevap : 2 (iki) yıl içinde veya 3 (üç) turda başarısız olan adayların sistem üzerinde dosyaları kapanacağından, geçtikleri dersler dahil olmak üzere tüm derslerden sınava tekrar girmek için tekrar Liman Başkanlığına başvuru yapmak zorundadırlar.

16-Kullanıcı adımı/şifremi kaybettim, ne yapabilirim?

Cevap : Kullanıcı adınız bitişik olmak kaydıyla GA ve 11 haneli T.C. Kimlik numaranızdır. Yeni şifrenizi herhangi bir sınav merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

17-Sınavlara itiraz hakkımız var mı?

Cevap : Sınavlara, teknik yönden ve içerik yönünden olmak üzere iki türlü itiraz hakkınız vardır.

Teknik yönden itirazlar: Sorunun görünmemesi, şıkların görünmemesi, aynı soru veya aynı şık çıkması vb. yöndeki yazılımsal hatalar olup, sınav esnasında sınav gözlemcisine gösterilerek, sınav itiraz harcı ödenmeksizin yapılabilen itirazlardır.

İçerik yönünden itirazlar: Alınan notun, sorulan sorunun veya verilen şıkların yanlış olması vb. yöndeki şikayetler olup, sınavı takip eden 10 (on) gün içerisinde sınav itiraz dilekçesi ve itiraz harcı dekontu ile birlikte yapılabilen itirazlardır. Her bir soru itirazı için ayrı ayrı itiraz ücreti yatırılması gerekmektedir.

18-İtiraz başvurum kaç günde sonuçlanır? Nasıl haber alabilirim?

Cevap : İtirazlar en geç 30 (otuz) günde sonuçlandırılır ve sonuçlar adayların adreslerine posta yoluyla gönderilir. Postada oluşabilecek gecikmeleri önlemek için adaylar telefonla aradıkları takdirde bilgi alabilirler.

Bu süre zarfında adayların itiraz ettikleri derslerden randevu almamaları gerekmektedir.[

19-Sınavlardan başarılı oldum. Şimdi ne yapmam gerekli?

Cevap : Başarı Belgelerini Liman Başkanlıkları on-line olarak sistem üzerinden almaktadır. Adaylar kalan işlemlerini Liman Başkanlıklarında tamamlayarak hak ettikleri yeterlilikleri Liman Cüzdanlarına

20-Nasıl Sınav Randevusu alabilirim? Randevu alırken nelere Dikkat etmem gerekir?

Cevap :Sisteme giriş yaptığınızda üst tarafta bulunan kullanıcı (zabitan) menüsünden -> Başvurularım mavi renkli butonları takip ederek yada yardım menüsünü okuyarak randevu alabilirsiniz. Randevu alırken aynı gün ve aynı saatte ki oturuma bir den fazla randevu alamazsınız.

Aynı günde farklı merkezlerde randevu almamaya dikkat ediniz.

Kaynak: izmirliman.udhb.gov.tr

Yorum Yap