LİSTE İÇERİĞİ: 23 ADET SİNEMA FİLMİ VE 2 ADET DİZİ TAVSİYESİ

ZOR SAATLER (2016)

Vizyon tarihi:
29 Ocak 2016 (1s 57dk)
Yönetmen: Craig Gillespie
Oyuncular: Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster devamı
Tür: Tarihi, Dram, Aksiyon

FİLM KONUSU
Sahil güvenlik tarihinde ki en büyük kurtarma operasyonunu konu alan heyecan ve macera dolu gerçek bir olaydan uyarlanmış bu filmi gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz. 18 Şubat 1952’de İngiltere’nin doğu kıyılarını vuran, yoluna çıkan bütün gemileri çok zor durumda bırakan fırtına, Boston’a bağlı SS Pendleton T-2 petrol tankerini ortadan ikiye ayırır. İçinde 30 denizci bulunan gemi hızla sulara gömülmeye başlar. Korku ve panik halinde bulunan gemi personelini geminin acil durumda idare yetkisi olan baş mühendis “Ray Sybert” kontrol altına alır. Sakinleştirip iş dağıtımı yaptığı personeli ile devam eden şiddetli fırtınaya karşı direnmeye çalışırlar.

Bu sırada geminin içinde bulunduğu durumun haberi Chatham, Massachusetts’ta bulunan Amerikan Sahil Güvenlik birmine ulaşır. Sahil Güvenlik komutanı “Daniel Cluff” batmakta olan geminin personelini kurtarmaları için fırtınanın şiddetini göz ardı ederek, bir ekibi göreve yollar. Dev dalgalara ve soğuk havaya rağmen kaptan “Bernie Webber” ve komutasındaki 4 asker ile yetersiz donanımı olan tahtadan yapılmış bir cankurtaran teknesi ile yola çıkarlar. Bu sıradan bir can kurtarma operasyonu değildir, onları hayatlarında unutamayacakları olaylar zinciri beklemektedir. Keyifli Seyirler….

Fragman


DENİZİN ORTASINDA (2015)

blank

Türü: Aksiyon, Macera
Yapım Yılı:2015
Ülke:İngiltere, ABD, Avustralya, İspanya, Kanada
Yönetmen:Ron Howard
IMDB Puanı:7.0/10

FİLM KONUSU

“Denizin Ortasında” yani orjinal ismi ile “In the Heart of the Sea” filminin konusu, Nathanial Phillbrick’in romanlarından olan “Aynı” isimli kitaptan uyarlanmış olan bu filmde 1820 yılında “Nantucket” adında balina avı için kullanılan bir geminin, çok dişli bir İspermeçet balinasının saldırısı sonrasında geminin parçalanmasını konu ediliyor. Okyanusu’un ortasında yaşanan bu hayatta kalma savaşı müthiş görsel efektlerle işlenmiş. Mürettebattan yalnızca 8 kişinin sağ olarak kurtulduğu bu olay, ilerleyen zamanlarda ünlü yazar Herman Melville’in yazacağı Moby Dick efsanesine ilham veriyor.

Fragman


SARMAŞIK (2015)

blank

Vizyon Tarihi: 4 Aralık 2015
Yer: Türkiye
Tür: Dram
Süre: 104 Dak.
Yönetmen: Tolga Karaçelik
Oyuncular: Nadir Sarıbacak ,  Osman Alkaş ,  Kadir Çermik ,  Özgür Emre Yıldırım ,  Hakan Karsak
Senaryo: Tolga Karaçelik

FİLM KONUSU

Bir armatör firma iflas eder ve o sırada seferde olan gemisindeki mürettebat gemide mahsur kalır. Çünkü alacaklı oldukları maaşları alabilmeleri için deniz hukuku gereği gemide kalmak zorundadırlar ve bu durumdan dolayı gemiden ayrılamazlar. Alacaklarını göz ardı edip ayrılanlardan sonra 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat bu can sıkıcı bekleyişte hiyerarşik güç mücadelesine girecektir. Gişe Memuru filminden sonra dikkatleri üzerine toplayan Tolga Karaçelik’in ikinci kez gerçekleştirdiği bağımsız projesinde senaryo da tamamen kendisine ait.
Keyifli seyirler….

Fragman

 


KAPTAN PHILLIPS (2013)

blank

Tür: Dram Filmleri, Macera Filmleri
IMDB Puanı: 8.0
Yönetmen: Paul Greengrass
Oyuncular: Tom Hanks, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman

FİLM KONUSU:

Kaptan Phillips 2013 yılında gösterime girmiş olan ve Somali’de yaşanan korsanlık olaylarını işleyen mükemmel bir film. Filmin konusu 2009 yılında bir gemide yaşanan gerçek bir hikayeden alınmıştır. Filmde bir konteynır gemisinin korsanların saldırısına uğraması, ve mürettebatın rehin alınması, olayı yaşamış gemi personelinin verdiği bilgiler doğrultusunda gerçeğe en uygun şekilde sahnelenmiş. Keyifli seyirler….

Fragman


SONA DOĞRU (2013)

blank

Vizyon Tarihi:15 Kasım 2013
Yer: ABD
Tür: Aksiyon ,  Dram ,  Macera
Süre: 106 Dak.
Yönetmen: J.C. Chandor
Oyuncu: Robert Redford
Senaryo: J.C. Chandor

FİLM KONUSU

Kendi teknesi ile tek başına Hint Okyanusun’da seyre çıkan bir adam, teknesinin çevreden geçen bir yük gemisinden düşen konteynıra çarpmasıyla bilincini kaybeder. Uyandığında hafızası yerinde değildir ve yaptığı kazayı yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Telsiz ve seyrine yardımcı olan navigasyon ekipmanlarını kaybetmiştir. Şiddetli bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır. Tekne donanımlarının olmamasından zor durumda kalan adam direnişi ve tecrübeli denizcilik bilgisi sayesinde kurtulacağına inanmaktadır. Keyifli seyirler….

Fragman

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Greyhound ve Fire at Sea filmleri de listeye girmeli.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.