1. Ana Sayfa
  2. GÜNDEM
Trendlerdeki Yazı

İnsansız Gemi Seyrini Başarılı Şekilde Tamamladı

İnsansız Gemi Seyrini Başarılı Şekilde Tamamladı
1
+ - 0

Geleceğin gemileri olarak lanse edilen insansız gemiler artık denizlerde ve insansız gemi seyrini başarılı şekilde tamamladı.

Dünyanın önde gelen firması Rolls –Royce ile Finlandiyada feribot seferleri yapan Finferries firması ortaklaşa gerçekleştirdiği insansız  gemi seyri, 80 davetli ve gazetecilerin gözetiminde ilk seyrini başarılı şekilde tamamladı.

Akıllı sistemlerle donatılan Falco isimli Feribot, çeşitli zorlukların barındığı rotasını emniyetli şekilde tamamlamıştır.

blank

Seyir Turku Archipelago denilen bölgede ve yoğun trafik mevcudiyetinde insansız olarak gerçekleştirilmiştir.

Geminin geliştirilmesinde Finlandiyalı Feribot işletmecisi FinferriesRolls-Royce akıllı sistem birimi, İşlemci firması Intel, ESA, Inmarsat, AXA Sigorta, Google ve Bosch firmaları yer almıştır.

blank

Test sırasında Falco adı verilen 3 boyutlu sensörler kullanılarak gemi etrafı taranarak kontrol edilmektedir.

Projenin geliştirilmesi sırasında kullanılan teknolojiye İnsansız Seyirle Emniyetli Gemi denildiği için (Safer Vessel with AutonomousNavigation) SVAN projesi olarak da bilinmektedir.

Rolls – Royce yöneticisi Mats Rosin’e göre bu işi başarmak bir gurur ve dünyanın ilk hibrit gemisi Elektra’dan sonra ilk insansız gemi Falco tarihteki yerini almıştır.

blank

Aynı şekilde düşüncelerini ifade eden diğer konuşmacılar da, bu projenin amacının insanın gemideki yerini robotların alması değil herkesin akşam 5’te evine varmasını sağlamaktır dedi.

Yorum Yap