1. Ana Sayfa
  2. GÜNDEM

Genç Denizciler Dayanışma Derneğinde Taciz ve Şiddet

Genç Denizciler Dayanışma Derneğinde Taciz ve Şiddet
+ - 0

Genç Denizciler Dayanışma Derneğinde Taciz ve Şiddet ! Fatih Ahırkapı sahilinde hizmet veren gönüllü sivil toplum kuruluşu Genç Denizciler Dayanışma Derneği (GEDDAD) kaptanları ve çalışanlarının, yaşları 15 ila 17 arasında değişen eğitim verdikleri kız öğrencilere cinsel istismar, fiziki ve psikolojik şiddette bulunduğu iddia edildi.

Derneğin kamp için Şile’ye götürdüğü öğrencilere, küfürler edip fiziki şiddet de bulundukları, çocukların ellerine el bombası ve silah verip tatbikat yaptırdığı, sigara izmariti, yosun ve kumu karıştırıp ekmek arasına koydukları öğrencilere zorla yedirdikleri ileri sürüldü. Bütün gün aç ve susuz bırakıldıktan sonra soğuk suyun içine atılan öğrencilerden biri, bilincini kaybedip fenalaşırken, kumlara gömdükleri küçük çocukların üstüne çıkıp tekmeledikleri öne sürüldü. Geceleri ise kız öğrencilerin çadırlarına giden bir kaptanın cinsel saldırıda bulunduğu iddiası ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Fatih Ahırkapı sahilindeki 2015 yılından beri hizmet veren gönüllü sivil toplum kuruluşu Genç Denizciler Dayanışma Derneği (GEDDAD) taciz iddiaları gündeme geldi. GEDDAD İstanbul’daki liselerde konferanslar vererek, denizcilik sertifikası vermek üzere yaptıkları kampanyayla kendilerini tanıttı. Yaptıkları konferanslar sonrası yüzlerce öğrenci derneğe kayıt oldu. Öğrenciler okul çıkışı dernekte eğitim almaya başladı. Tesisin içinde kantin, uçuş pisti alanı, eğitim odaları ve revir gibi bölümler vardı. Umur Z.‘nin yaşları 15 ila 17 arasında değişen kızlara uyguladığı taciz, dernekteki fiziki ve psikolojik mobbing öğrencilerin ailelerine, okudukları okullara veya rehberlik servisine şikayet etmesiyle ortaya çıktı.

Genç Denizciler Dayanışma Derneğinde Taciz ve Şiddet
Genç Denizciler Dayanışma Derneğinde Taciz ve Şiddet

DERNEKTE SKANDALLAR ZİNCİRİ

Dernekteki kaptanlar denizci kıyafeti giymesi gerekirken iç çamaşırlarıyla geziyor hatta cinsel organlarıyla oynayıp, dalga geçiyordu. Enes Y. ise tacizlere göz yumarak, kızlardan bazılarını ellemeye çalışıyordu. Gece eğitimi verip dernekte kalmaları söylenen bazı öğrenciler, okulla alakalı sıkıntılar yaşamaya başladı. Okula gitmekte zorlanıyor hatta öğrenciler sınavlarını kaçırıyordu. Umur Z., iddiaya göre küçük kızlara, ‘Makyaj yapın, çekici olun dekolte giyinin‘ şeklinde sözler söyleyip fiziki temaslarda bulunmaya başladı. Yaşanan tacizden rahatsız olan bazı üyeler dernekten ayrıldı. Dernekte ise küçük kızları odasına çağıran kaptan, duvara dayadığı kızlara cinsel saldırıda bulunuyordu.

FİZİKİ SALDIRIDA BULUNMUŞLAR

Kaptan Umur’un sevgilisi Melda G., dernekte bir gün odaya girdiğinde küçük kızla sevgilisi Umur’u gördü. Umur’un çenesine küçük kızın sürdüğü parlatıcı ruj bulaşmıştı. Kendisini zorla öptüğünü Melda’ya anlatmaya çalışan küçük, bir de fiziki saldırıya maruz kaldı. 15 yaşındaki kız saçlarından sürüklendi ve attığı yardım çığlığıyla darptan kurtuldu. Darp edilen küçük kıza, bir de sözleşme imzalatıp dava açması durumunda kuruma tazminat ödeyeceğini taahhüt ettirdi.

ŞİLE’DEKİ KAMPTA İŞKENCE

Geçtiğimiz aylarda ise Şile’de yapılan kampta öğrencilere fiziki ve psikolojik rehabilitasyon uygulamak üzere gittiler. Kampa 60 kişilik öğrenci götürüldü. Kaptanlar çocuklara küfürler edip fiziki şiddet de bulunmaya başladı. Küçük kızların ellerine el bombası verip, silahlarla tatbikat yaptırdı. Sigara izmariti yosun ve kumu karıştırıp ekmek arasına koyup öğrencilere zorla yedirdiler. Yengeçleri bacaklarına yosunları ise öğrencilerin saçlarına sıkıştırdılar. Çocukların ağızlarına yumurtaları bütün almalarını sağlayıp sonra yumruk atmaya başladılar. Kumlara gömdükleri küçük çocuklarının üstüne çıkıp tekmeleyip şiddet gösterdiler.

GECELERİ ÇADIRDA TACİZ

Kampta soğuktan hipotermi olan çocukları ise sadece kahve verip ısınmalarına izin verildi. Çadırlarda kalan küçük çocukların yanına gelen kaptanlardan Umur, çadırda yatan bir kızın yanına tüm gece boyunca saldırıda bulundu ve korkudan bir şey söyleyemeyen küçük kız ertesi gün babasını arayarak kamptan ayrıldı. Başka bir mağdur öğrenci ise kampta bir gün boyunca aç ve susuz bırakıldıktan sonra soğuk suyun içine atıldı. Küçük kız sudan çıkarıldığında ise bilincini kaybetmiş ve fenalaşmıştı. Onlarca mağdur kız çocuğunun ihbarı ardından olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

DOLANDIRICILIK İDDİASI

GEDDAD şimdi de dolandırıcılık iddialarıyla gündeme geldi. İddiaya göre, GEDDAD yetkilisi ve üyesi Umur Z. ile Melda G., derneğin arama kurtarma faaliyetleri (SAR) için kullanılan kara araçlarından birinin bozulduğu ve çok acil tamirinin gerektiği iddiası ile üyelerden maddi destek istedi. Gönüllüsü olduğu derneğe katkı sağlamak isteyen Mustafa A, kendisine geri ödeneceği temin edilen 28 bin lirayı kredi çekerek yetkililere verdi. Genç adam derneğin hesabına “FED. DESTEK GERİ İADELİ” ibareli açıklama ile 16 Ocak günü parayı yatırdı.

ÜYELERDEN PARA İSTEYİNCE, KREDİ ÇEKTİLER

Genç adam yapılan ödemeye binaen, Genç Denizciler Dayanışma Derneği‘nin üyesi olduğu ve Deniz Kara Arama Kurtarma Federasyonu’nun (DEKAFED) logosunun bulunduğu matbu “destek iade formu” imzalanmış olup, bu formda yapılan ödemenin geri ödeneceği yazıyordu. Ödemenin iadesinin yapılacağı tarih olarak 20 Şubat günü kararlaştırılsa da, belirlenen bu tarihte ödeme yapılmamış ve ödemeye dair talepleri görmezden gelindi. Genç adamın ısrarı üzerine kendisine 2 bin lira gönderildi, fakat kalan 26 bin lira iade tarihi geçmesine rağmen iade edilmedi.

PARAYI İADE ETMEDİLER

Bunun üzerine savcılığa başvuran Mustafa A., dolandırıldığını ve güveninin kötüye kullanıldığını ileri sürerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç duyurusunda bulundu. Mustafa A., GEDDAD yetkilisi Umur Z. Ve Mekda G.’nin paranın iade talebine rağmen çeşitli bahanelerle genci oyaladığı ve agresif tutum sergilediği iddia edildi.

Kaynaklar: Sabah.com.trMilliyet.com.trDenizhaber.comLiderhaber.org

Yorum Yap