1. Ana Sayfa
  2. GEMİ İNŞAA VE STABİLİTE

Gemi Tankları Nasıl Kontrol Edilmelidir

Gemi Tankları Nasıl Kontrol Edilmelidir
+ - 0

Balast Tankları, Hold Spaceler, Void Spaceler ve diğer tankların kontrolü sırasında bulgulara ilişkin boyadaki bozulma yada yapısal eksiklikler değerlendirilmelidir.  Gemi tankları kontrol edilirken fark edilir ki gerek tuzlu su, gerek nem, ısı ve diğer etkenlerden dolayı zamanla tanklarda bozulmalar meydana gelmektedir.

Gemi tanklarındaki bu bozulmalarda belli boyutlara göre kategorize edilmektedir. Her kategorizede belli bozunum oranı vardır ve ayrıca bu oran da firmaların İSM manuellerinde de yer alabilmektedir. Bozunum miktarları IACS onaylı Klass kuruluşları tarafından belirlenmiş uluslararası bir tanımlamadır. PekiGemi Tankları Nasıl Kontrol Edilmelidir ?

Sınıflandırma

Tank boya ve yapılarındaki bozunum INTACT, GOOD, FAIR ve POOR olarak sınıflandırılmaktadır.


INTACT

Intact yapısı, genel olarak sabit yani bozunum düzeyinin düşük olduğu durumlardır. Klass tarafından müsade edilen INTACT bozunum değeri %1’dir.

blank

GOOD

Good yapısı incelenirken iki şekilde değerlendirilmektedir. Eğer yapıdaki bozulma dağınık halde ise yaklaşık %1 Seviyesinde olmalı ve eğer bir arada bütünleşik bir bozulma varsa o da yaklaşık %5 civarında olmalıdır.

blank

FAIR

Bu yapı vasat derecede yani orta bir tank yapısı anlamına gelmektedir. Tank boyası bozulmaları lokal olarak %15 ila %20 arasındadır. Pas kalınlığı %10 civarındadır. Kenarlarda ve kaynak yerleri boyalarındaki bozulmalar ise yaklaşık %10 ila %40 arasındadır.

blank

POOR

Bu yapı, aşırı tank boyası ve genel yapısında aşırı derece korozyon olduğunu ifade etmektedir. Boya ve yapıdaki bozulma yaklaşık %30 veya daha fazladır. Pas kalınlığı yaklaşık olarak %10 veya daha fazladır. Lokal olarak bozulmalar kenarlarda ve kaynak yerlerinde %30 ila %40 arasında değişmektedir.

blank

Yorum Yap