1. Ana Sayfa
  2. İlginçler
Trendlerdeki Yazı

Geçmişte İstanbul’da Yüzen Evler Vardı

Geçmişte İstanbul’da Yüzen Evler Vardı
+ - 2

Köyler diyar ve Fenerbahçe’nin biricik aşkı, Osmanlı’nın iskân sahası Kadıköy, her gün karşımıza yeni bir nostaljiyle çıkıyor. Haydarpaşa’sı bir köşede izler denizi, martı sesleri kulağını gıdıklarken, köşede esnafın tezgahına daveti karşılar seni. Osmanlı‘nın deniz hamamlarını hatırladınız mı? Halkın banyo ve yazın serinleme ihtiyacını karşılamak için deniz kenarına kurulan tahta kulübeleri… İşte bu yapıların bir diğer mimarisi, Kadıköy sularında karadan bağımsız yüzen evlerdi. Geçmişte İstanbul’da Yüzen Evler Vardı.


blank

Bir Yüzen Eve Sahip Olmanın O Dönem ki Fiyatı 800 Lira

Yüzen evler, 40‘lı yıllardan başlayarak; 25 metrelik bir tekne üzerine, bir yatak ve oturma odası, mutfak, helâ ve önünde küçük terastan ibaret olarak yapılmaya başlandı. İstanbul sahillerinde, banyo mevsiminde kullanılmak ve istifade edilmek üzere inşa edilmişti.O dönem Mimar Ahsen Yapanar’ın ticari olarak tasarlayıp, imal ettiği yüzen evler Kadıköy ve civarında hızla yayılmaya başladı. Bu eve sahip olmanın maliyeti ise o dönemin parasıyla 800 liraydı.

blank

Çekirdek Aile İçin Yüzen Evler

Üç veya beş kişilik bir grubu barındırabilecek genişlikte tasarlanmış olan evler, önündeki teraslarında dinlenip, denize girebilmek için rahat bir konseptle inşa edilmişlerdi. Büyük odanın içerisine iki yatak, bir dolap ve küçük bir masa sığdırılabiliyordu. Çekirdek aileler için tavsiye edilen bu yüzen evler bir nevi yazlık ev olarak hayalleri süslüyordu.

blank

Mimar Melih Koray’ın İkonik Evleri

70’li yıllarda, Kadıköy açıklarında bir yüzen ev daha. Bu kez Mimar Melih Koray’ın yaptırdığı katamaran evi görüyoruz. Altta iki sandal üstüne dizayn edilmiş. Mimarinin yıllar içinde çok daha modern bir hal aldığını söylemek yanlış olmaz. 70’deki yüzen evler, kulübe tarzı yüzen evlerin tasarımına göre çok daha şık ve özenli gözüküyor.

blank

Yüzen Evler İstanbul’un koylarında uzun süre varlıklarını sürdürmüşler. Kimisi yazlık olarak kullanmış, kimisi de sürekli yaşamak için inşa edilmişti.

Ancak kirlilikten ötürü plajların kapatılması, kıyıya bağlama ve bakım sorunları, yat ve kotraların daha gözde hale gelmesi gibi sebeplerden ötürü cazibelerini kaybetmişler…

blank

Kaynak: Haber07Listelist

Yorum Yap