1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Gemi Yanlış Yere Demirledi Hatları Kopardı | 500,000 € Tazminat

Gemi Yanlış Yere Demirledi Hatları Kopardı | 500,000 € Tazminat
+ - 0

Gemiye yanlış kordinat verilmesine rağmen, İspanyollar Kaptanı suçluyor

M/V Alex A  isimli Panama bayraklı dökme yük gemisi Ceuta’da yanlış kordinatlara demir atarak Ceuta / İspanya arasında su altına döşenmiş olan fiber optik kabloları kopardı. İki bölge arasında 2 adet fiber hat bulunduğundan dolayı iletişimde kısa süreli aksaklık yaşandı.

Kaptan verdiği ilk bilgide, gemi trafik hizmetlerinin kendisine yanlış kordinat verdiğini söyledi. VDR kayıtlarına göre bu doğru. Çünkü gemi trafik operatörü gemiyi yanlış yere demirlettikten sonra hatasının farkına varıp, gemiye pozisyon değiştirmesi için başka bir kordinat veriyor. Gemi pozisyon değiştirmek için demirini almaya başladığında kablo kopuyor.

Durumun bu kadar açık olmasına rağmen, İspanyol makamı kaptanı suçluyor. Gemide bulunan haritalarda demir atılamayacak bölgelerin belirtilmiş olduğunu söylüyorlar.

Gemi Şu an Ceuta açıklarında ve tutuklanmış durumda. Serbest bırakılması için bilir kişi incelemeleri ve açılacak olan mahkeme sonuçlanana kadar, yerel yetkililer 500,000 Euro Garanti depozitosu ödenmesini istiyor.

Yorum Yap