1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Doğal Gaz İle Çalışan Feribot Salish Eagle

Doğal Gaz İle Çalışan Feribot Salish Eagle
+ - 0

Çift yakıtlı doğa dostu gemiler hızla yayılıyor

Kanadalı feribot işletmecisi BC Ferries, şirketin üç yeni gemisinin ikincisi olan Salish Eagle‘ın 21 Haziran’da Tsawwassen Güney Körfez Adaları bölgesinde resmi olarak hizmete başlayacağını bildirdi.

Feribot Salish Eagle, çift yakıtlı gemiler sınıfına giren doğal gaz veya ultra düşük sülfürlü dizel ile çalışabiliyor. BC ferries şirketine göre, bu gemiler için doğal gaz kullanımı, aynı kapasiteye sahip dizel ile çalışan diğer feribot sınıflarına göre yılda atmosfere 9000 m³ daha az karbondioksit salınımına neden olacak.

BC Ferries’in Başkan ve CEO’su Mark Collins, Mayıs ortasında Salish Orca‘nın başarılı bir şekilde devreye girmesinden sonra, ikinci yeni gemimiz Salish Eagle‘ı hizmete sokmaktan dolayı çok  heyecanlıyız”  dedi.

blank

Salish Eagle yaklaşık 145 araç ve 600 yolcu ve mürettebatı barındırabiliyor. Tamamı yeni nesil can salları, duman ve doğal gaz algılama alarmları, yangın bastırma sistemleri ve iki adet acil yolcu tahliye sistemi ile donatıldı.

Doğal gaz ile çalışan Salish Eagle toplam 107 metre uzunluğunda olup, Gücünü üç adet Wartsila 8L20DF makinadan alan gemi 15.5 knotluk hıza ulaşabiliyor.

Umarız bizim ülkemizde de, yerel ulaşım için kullandığımız gemilerimizde, böylesine doğa dostu ve yenilikçi şekilde modernize edilebilir.

Yorum Yap