1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

İstanbul Boğazında Boğulan Koyunlar

İstanbul Boğazında Boğulan Koyunlar
1
+ - 0

İstanbul Boğazında Boğulan Koyunlar

İstanbul boğazında bir çok gemi batmıştır fakat pek azı hatırlanır…

blank14 Kasım 1991 tarihinde Karadeniz’den Marmara’ya seyreden Lübnan Bayraklı “Rabunion 18” isimli canlı hayvan gemisi ile Marmara denizinden Karadeniz’e seyreden Filipinler bayraklı “Madonna Lily” isimli yük gemisi, Anadolu Hisarı yakınlarında çatıştı. Yoğun sisten kaynaklanan kazada Madonna Lily hasarlı şekilde kurtuldu. Rabunion 18 gemisi o kadar şanslı olamadı ve Suriye’ye götürmek üzere yüklediği 21000 adet koyun ile boğazın soğuk sularında battı. Kazada Rabunion 18 gemisinin 5 personeli hayatını kaybetti.

Olay sonrası boğaza saçılan binlerce koyunun çoğu boğuldu. Karaya çıkabilenler ise trajikomik bir şekilde sahilde bulunan vatandaşlar tarafından kesilerek paylaşıldı.

blankGemi hayla boğazın derinliklerinde içinde bulunan koyunlar ile yatmakta. O dönemde geminin denizden çıkartılması gündeme gelmiş fakat geminin tanklarında bulunan yağ ve yakıt göz ardı edilerek, ambarlarda bulunun koyun cesetlerinin çevre kirliliği yaratması ihtimalinden operasyon yapılmamıştır. Olayın üstünden 25 yıl geçmiş olmasına rağmen gemide bulunan yakıtın ne olduğu bilinmiyor. Belki çürüyen tankların çatlaması ile ciddi bir yakıt kirliliği yaşanır. Belkide doğanın üstesinden gelebildiği ufak sızıntılarla gemideki yakıt yok olmuştur.
blank
Ayrıca geminin yarattığı kirlilik için bilimsel bir rapor hazırlanmadığından, Türkiye Cumhuriyeti Lübnan’dan tazminat alamamıştır.

Yorum Yap