1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

İlk İnsansız Gemi Test Edildi Sonuç Başarılı

İlk İnsansız Gemi Test Edildi Sonuç Başarılı
+ - 1

 Rolls-Royce ve Küresel bir Römorkör şirketi olan Svitzer yaptıkları açıklamada Danimarka‘nın Kopenhag kentinde dünyanın ilk uzaktan işletilen ticari gemisi Svitzer Hermod‘un tanıtımını yaptı. Testin başarılı geçmesi ardından iki firma anlaşma imzalayarak geliştirme çalışmalarına hız verdi.

Gemi Türk Tersanesinde İnşaa edilmişti

 Robert Allan‘ın dizaynı olan Svitzer Hermod, 2016’da Türkiye “Sanmar” tersanesinde inşa edilmişti. Römorköre Rolls-Royce tarafından özel olarak üretilen Dinamik Konumlandırma Sistemi yerleştirildi. Gücünü 2 adet M63 V16 2000 kw ana makineden alan römorkör ticari manada dünyada bir ilk oldu.

[ads1]

blank

Test için yapılan gösteri sırasında, 28 metre uzunluğundaki römorkör, Kopenhag limanında sahilde bulunan bir kaptan tarafından uzaktan kumanda edilerek kalkış manevrası yaptı. Manevranın ardından liman içerisinde ufak turlar atan römorkör, aynı şekilde sahilde bulunan kaptan tarafından uzaktan kumanda ile yanaştırıldı.
Aynı zamanda gösteri boyunca, römorkör içinde sistem hatası durumunda güvenli bir şekilde çalışma sağlamak için tam yetkili bir kaptan ve mürettebat hazır bulunduruyordu.

blank

[ads2]

Yapılan test sonrasında “İnsansız gemiler hayal mi?” sorusunu sormaktan geri kalamayan takipçiler ikna olmuşa benziyor. Böylece Rolls-Royce daha önce duyurdukları en geç 2030 yılında açık denizde insansız gemilerin hüküm süreceği, gemileri sanal kaptanların idare edeceği tezini ispatlamış oldu.

İki şirket Rolls-Royce ve Svitzer insansız gemileri araştırma ve geliştirme çalışmalarını ortaklaşa yapmak üzere anlaşma imzaladı. Birincil olarak üzerinde durulacak araştırma konuları ise özerk navigasyon, durumsal farkındalık, uzaktan kumanda merkezi ve iletişim olarak belirlendi.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Ben böyle birşey sanmıyorum, yükün değeri belli, istediğin kadar arge yap, sorumlu kişi aranır ve genelde fatura kaptan ve zabitlere kesilir, armatör fatura kesemediği sistemi İSTEMEZ. Ha zaten tüm sigorta şirketleri ingiliz , Rolls Royce anca adam yerleştirir ve sigorta şirketlerinde bir oynama gerçekleştirebilir, bu mümkün. Ama son söz armatörün, ben mantıklı bulmuyorum. Uçuş navigasyon sistemlerindekinin teori olarak alınıp denizciliğin geleceğine uygulanmak istenen ve gemi adamının hayatını kolaylaştıran uygulama, o kadar . Fazla anlam katıp korku salmayı anlamsız buluyorum.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.