1. Ana Sayfa
  2. İlginçler
  3. Kendi Yelkenlisi İle Dünya Etrafında Tur Atan İlk Türk

Kendi Yelkenlisi İle Dünya Etrafında Tur Atan İlk Türk

Sadun Boro Cenaze Töreninden

“Sınırları aşarak Dünya denizcilik tarihine ismini altın harflerle yazdıran büyük Türk denizcisine özlem ve saygı ile…”

ilginc - 11351180 874605709287075 7803061636283555715 n - Kendi Yelkenlisi İle Dünya Etrafında Tur Atan İlk Türk
Sadun Boro
1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları hep deniz kıyılarında geçti. Denizciliğe orta okul yıllarında edindiği bir sandalla başlayan bu cesur Türk liseye başladığı zaman ilk yelkenli teknesine sahip oldu.

 

Liseyi bitirdikten sonra 1948 yılında üniversite eğitimi için İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi‘nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’ne gitti.

1952 yılında Ling adlı 11 metre boyunda ki bir yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na ilk okyanus aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi.

Hayatta ki en büyük hayali olan dünya seyahatine 1965‘te Caddebostan’dan Kısmet isimli 10,5 metre boyunda ki teknesi ile , Alman asıllı eşi Oda Boro ile birlikte çıktı. Sonrada ekibe Kanarya Adaları’nda aldıkları Miço adında ki kedileri katıldı. Toplamda üç yıl süren dünya turunun anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, sonradan Pupa Yelken isimli kitapta toplanıp piyasaya sürüldü.

ilginc - sadun2 - Kendi Yelkenlisi İle Dünya Etrafında Tur Atan İlk Türk

Boro ailesi 1977-1979 yılları arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz‘le beraber Karayip Adaları’nı ve Amerika’nın doğu kıyılarını gezdi.

1980‘den sonra Bodrum‘da yaşamaya başlayan Sadun Boro, özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için mücadele etmiştir. Okluk Koyu’nun ortasına Denizkızı heykelinin yapılmasını sağlamıştır.

ilginc - DSC 0833 - Kendi Yelkenlisi İle Dünya Etrafında Tur Atan İlk Türk
Marmaris, Okluk koyunda bulunan Denizkızı heykeli

Boro, uzun süre gazete ve dergilere deniz ve doğa sevgisini aşılayan makalelerini ve yazılarını yazmayı sürdürmüştür.

Sadun Boro’nun 46 yıl kullandığı ve takribi 150 bin deniz mil yol kat ettiği “Kısmet” adlı teknesi, İstanbul/Haliç’te bulunan Rahmi Koç Müzesi‘nde ziyaret edilebilir.

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizci olan 87 yaşındaki Sadun Boro, 05.06.2015 tarihinde Marmaris’te tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

ilginc - Sadun Boro kaptan - Kendi Yelkenlisi İle Dünya Etrafında Tur Atan İlk Türk
Sadun Kaptan’ın Cenaze Töreninden

Sadun Boro Resim Galerisi (Eski Resimler)

Yorum Yap

Yorum Yap