1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Kaptan Kamarası Neden Hep Sancak Taraftadır ?

Kaptan Kamarası Neden Hep Sancak Taraftadır ?
+ - 0

Denizcilikte pek çok soru, denizcilik endüstrisinin gelişmesiyle sorulmaya başlanmış ve bazıları da hala cevap alınamayıp gizemlerini korumaktadır.

Bu sorulardan biri de “Neden Kaptan Kamarası hep Sancak Tarafta Yer Alır” sorusudur. Denizcilik kariyerim boyunca tek tük istisnalarını da görsem de kaptan olarak geleneksel olarak her zaman kamaram sancak tarafta yeraldı. Tarihsel geçmişi irdelediğimizde ise Sancak tarafın, iskele taraftan daha üstün olduğu düşünülürdü.


Eski Zamanlarda Tecrübeli Personel Sancakta Görev Alırdı

Çünkü adabı muaşere kuralları nedeniyle Sancak (Bayrak) her zaman sancak tarafta dalgalanır ve eski zamanlarda ikili vardiya sisteminin kullanıldığı dönemlerde, daha tecrübeli personel her zaman sancakta görev alırdı. İşte tüm bu sebeplerden dolayı sancak tarafın, iskeleden üstün olduğu düşünülürdü.

Kaptanın tüm gemi personelinden üstün olduğu düşünülür hep ve bu yüzden Kaptan kamarası sancak tarafta inşa edilir. Fakat günümüzde artık bu duruma dikkat edilmez. Sancak tarafın diğer taraftan üstünlüğü yoktur ama Kaptan kamarası yine sancak tarafta yer alır. Bildiğiniz üzere sancak taraf yol verilen taraftır (Colreg, kural 15aykırı geçiş) ve Kaptan‘ın sancak taraftaki trafiği görmeli ve bunun farkında olmalı.

İşte bu yüzden günümüzdeki anlayış budur. Ayrıca Kaptan, vardiya zabitinin gerekli tedbirleri alıp almadığını denetleyebilir.

Yorum Yap