1. Ana Sayfa
  2. GOC-GMDSS

Gmdss Akü Testlerı Nasıl Yapılır?

Gmdss Akü Testlerı Nasıl Yapılır?
+ - 0

Gmdss bataryaları, geminin ana ve acil durum (emergency) enerji kaynağında bir problem meydana geldiğinde yeterli enerji sağlamak için kullanılır. Gmdss bataryaları için gereklilik Solas chapter (kısım) 4, Regülasyon 13 (Regulation) de belirtilmiştir. Solas gereği Gmdss bataryalarının (akülerinin) özellikleri şöyle olmalıdır.

  • Emergency bataryalardan enerji sağlandığında 1 saat boyunca acil durum haberleşmesine olanak sağlamalıdır.
  • Emergency bataryalar kullanılmadığında 6 saatlik enerji sağlamalkıdır.
  • Bataryaların dolum süresi 10 saati geçmemelidir.
  • Bataryalara yıllık aralıklarla test kapasite testi yapılmalıdır ve bu süre 12 ayı geçmemelidir.

Bataryaların düzenli kontrolü yapılmalı ve çok iyi durumda olmalıdırlar.

Günlük Yük Tesi (On Load / Off Load Test)

blank

Günlük yük testi şu amaçlarla yapılmalıdır:

  • Gmdss ekipmanları bataryalardan beslenmelidir. Bu sebeple gmdss ekipmanların, bataryalar ile bağlantıları test edilmiş olur.
  • Bataryalar, gmdss ekipmanlarına güç sağlamalıdır. Bu sebepten dolayı, akülere güç yüklendiğinde bu güç çok hızlı şekilde dreyn olmamalıdır.

AC şalterini kapatınız ve DC beslemesinin açık olduğunu kontrol ediniz. Cihaznızdan çıkış yapınız ve voltajı okuyun. Voltaj önce düşecektir ve daha sonra belli bir seviyede sabit kalacaktır. İşte sabit kaldığı bu değeri Gmdss jurnalinize not etmelisiniz.

Kapasite Testi

Tüm akülerin belirli bir ömrü vardır. Yıllar ilerledikçe, akülerin de kapasiteleri de azalacaktır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı akülerinizin kapasite testini yapmalısınız. Bu aküleri de bilgisayar bataryaları gibi düşünebilirsiniz. Bilgisayarınız yeni ike bataryanızı 8 saat kullanabilirken, aradan 2 sene geçtikten sonra bu değer 3-4 saate kadar düşecektir.

blank

Aküleriniz tam dolu iken onları 10 saatlik teste maruz bırakın ve ana güç bağlantısından çıkarın. (AC şalterini kapatın.) Saatlik olarak  Amper ve Voltaj okumaları yapın.  10 saat boyunca aldığınız bu değerleri grafiğe yansıtın ve saatlik olarak azalışları gözlemleyin ve oran yaparak akülerinizin % kaç oranında kullanılabilir olduğunu görün.

blank

Önemli Not: Akülerin krtik notaları vardır ve voltajın, bu seviyelerin altına düşmesine müsade etmeyin yoksa akünüzü tekrar kullanamazsınız. Nikel (Nickel) aküler için değer 24 volttur.

24V = 1,2V X 20 Hücre (Cell) yani 20 tane hücrenin herbiri 1,2V luk voltaj sağlar. Eğer akünüz 20 Voltun altına düşerse akülerinizi kaybedersiniz ve test sırasında bu değerin altına düşmesine müsade etmeyin.

Yorum Yap