1. Ana Sayfa
  2. GOC-GMDSS

Acil Durum Çağrısı Alındığında Yapılması Gerekenler

Acil Durum Çağrısı Alındığında Yapılması Gerekenler
1
+ - 0

Acil durum çağrısı yani diğer bir ifadeyle Distress çağrıları, tüm denizcilere sorumluluk yüklemektedir ve böyle bir durumunda üstesinden gelmek çok önemlidir. Imo gereği tüm gemiler yakınlarındaki gemilere (vicinity) yardım etmek zorundadır ve buna uymamak ta uluslararası kuralları çiğnemektir.

Acil durum içerisinde bulunan gemi, sahil istasyonları ve gemilere distress çağrısı gönderebilmektedir. Peki 1000 NM uzaktaki bir gemiye nasıl yardım edebilirsiniz?

Mf/Hf’den Distress Çağrısı Alınması

Önemli nokta olarak mf/hf cihazlarının bakım ve tutumları çok önemlidir ve her an kullanıma hazır olmalıdır ve böylece distress çağrılarını gönderip alabilmelidir.

blank

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere;

  • Gelen çağrının hangi frekanstan alındığına bakılmalıdır.
  • Gönderilen distress mesajının frekansı.

DSC cihazının mantığı, yakındaki gemi ve sahil istasyonlarına acil durum çağrılarının ulaştırılabilmesi.

Distress konuşmalarının iki yöntemi vardır.

  • Radyo Telefon
  • Telex (NBDP) Yöntemi

Distress çağrısı aldığınız da ise,

Radyo telefon yada telex‘in ilgili kanalına geçilmelidir. Distress çağrısı aldığınızda aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere Distree-Telecomm ya da Telecommand bilgisinde anlaşılabilir.

Örnekteki emisyon türüne bakarak da, J3E veya F3E/G3E ise radyo telefon moduna geçilmelidir ve emisyon türü eğer F1B ise telex moduna geçilir.

blank

Distress mesajı 2187,5 khz frekansından alındığında ve radyo telefondan yayın yapıldığı vakit, hemen bu frekansın radyo telefon karşılığına yani 2182 khz frekansına geçilmelidir.

blank

Acknowledge Yada Relay

Mf/hf den distress çağrısını aldıktan sonra ilgili frekansa geçip dinleme yaptınız. Peki yardıma gidecek misiniz yoksa gitmeyecek misiniz?

Bir distress çağrısı gönderildiğinde bu çağrı 3,5 yada 4,5 dakika boyunca otomatik olarak gönderilmeye devam edecektir ve bu çağrılar ancak biri alındı onayı (acknowledgement) verene kadar devam edecektir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise, hiç bir acil durum çağrısına sahil istasyonu tarafından komut verilmedikçe alındı onayı verilmemelidir.

blank

MF’den distress çağrısı aldığınız da ilgili kanala geçip dinleme yapınız. Eğer sahil istasyonu tarafından alındı onayı verildikten sonra eğer olay yerine yakınsanız, sizde alındı onayı verip sahil istasyonunun emirleriyle hareket edebilirsiniz. Eğer sahil istasyonu cevap vermezse ve siz olay yerine yakınsanız alındı onayı verebilir ve relay yaparsınız.

HF’den acil durum çağrısı aldığınızda yapmanız gereken tek şey relay yapmanızdır ve kesinlikle alındı verilmez çünkü olay yerine binlerce deniz mili uzakta olabilirsiniz.

blank

Yorum Yap