1. Ana Sayfa
  2. GOC-GMDSS

GMDSS MF/HF Testi Nasıl Yapılır ?

GMDSS MF/HF Testi Nasıl Yapılır ?
+ - 0

MF/HF ekipmanıyla tehlike çağrısını uzak mesafelere gönderebilirsiniz. Cihazınızın düzenli çalışırlığını görmek için de belirli aralıklarla bu cihazı test etmelisiniz. Güverte zabitlerinin sıklıkla uyguladığı bir test olarak karşımıza çıkar. PSC denetlerinde de madde yazılan konulardan biridir.

blank

Günlük Test

Ekipman türüne bağlı olmakla birlikte günlük test şunları içerir.

  • Ekipmanın iç bağlantılarının kontrol edilmesi (Modem Loop Back Test)
  • Yazıcı kontrolü (Printer test)
  • MF/HF ekran kontrolü (Display test)

Modem Loop Test

Loop testin başarılı olması, mf/hf ekipmanı tarafından alınan mesaj, ekipman tarafından düzgünce işleniyor demektir. Cihaz kendi içinde, kendi kendine mesaj gönderip alır.

blank

Test başarılı olduktan sonra cihaz, sesli ve ışıklı alarm verir. Buzzer stop butonuna basarak alarmı durdurabilirsiniz.

Printer Test

MF/HF cihazımızdan mesaj aldığımızda, printer kontrol edilmeli ve ekrandaki mesajın eksiksiz olarak yazıldığına bakılmalıdır. Mesaj çıktıları ayrıca tehlike (distress) mesajları için de önemlidir.

Display Test

Test menüsündeki display test seçeneğiyle yapılır. Bu test ile cihaz kendi ekranını ve ışıklarını test eder ve yazıcıdan çıktı vermez.

Haftalık Test (Weekly Test)

Bildiğiniz üzere DSC ünitesinin amacı distress çağrılarını almak ve göndermektir. Bu cihazımızın kontrolü için haftalık test yapmalıyız.

Kıyı İstasyonu ile Test Yapmak

blank

Yukardaki resimden de anlaşılacağı üzere Test menüsüne geldiğinizde, test çağrısını göndermek istediğiniz uygun istasyonun MMSI numarasını ve çağrının gönderilmek istenilen frekansını girmeniz gerekir. Eğer test çağrınıza cevap (acknowlegment) alırsanız yazıcıda indivudial test BQ yazdığını görürsünüz.

Kıyı İstasyonundan Cevap Alamamak

  1. Kaptanların sıklıkla karşılaştıkları bir durumdur. Bazı zabitler GMDSS jurnaline şu ibareyi yazarlar; No Respons from Shore Station – Ok. Ancak bunu yazmak bir çözüm değildir. Peki ne yapmalıyız ?

İlk olarak başka bir istasyon ve frekanslarda çıkış yapılmalıdır. Eğer yakındaki bir istasyona yüksek frekans da çağrı gönderiyorsanız, istasyonun bu çağrıyı alma olasılığı düşüktür. Çünkü her frekansın kör sektörü vardır ve frekans büyüdükçe bu kör sektör alanı da artacaktır. Eğer tüm çabanıza rağmen test mesajına cevap alamadıysanız, test çağrısını bir gemiye gönderebilirsiniz.

Transmisyon Problemi

Eğer sahil istasyonuna mesajınızı gönderebiliyor fakat cevap alamıyorsanız trasnmisyonn gücü düşük olabilir. Cihaz üzerinden gücü değiştirebilirsiniz. Unutmayın ki cihazınızı test ederken çıkış gücünün yüksek olmasına dikkat edin.

blank

Anten Problemi: Cihazınızın gücünü arttırdığınız halde halen çağrılarınıza cevap alamıyorsanız, cihazınızı kapatıp anteninizi temizleyebilirsiniz.

blank

Eğer anten temizliği sonrası halen mf/hf den çağrı alamıyorsanız cihazınızın Tune Ayarını kontrol edebilirsiniz. JRC cihazlarda eğer tune problemi varsa otomatik olarak bu uyarıyı vermektedir.

Aylık Test

Aylık test ise anten, yalıtıcılar ve Epirb cihazınızın çalışırlığını kontrol etmek için kullanılır. Bu kontrolleri Elektrik zabitiyle birlikte yapmak faydalı olacaktır.

  • Anten ve yalıtıcılar kontrol edilerek herhangi bir kırık varsa yenisiyle değiştirilmeli veya istek yapılmalı
  • Anten üzerinde tuz birikintisi olup olmadığı kontrol edilmeli. Aylık olarak anten tatlı su ile yıkanmalıdır.
  • Antenin diğer bağlantıları sağlam ve temiz olmalıdır. Tüm bağlantılar temiz ve tozdan arınmış olmalıdır. Eğer bağlantılar üzerinde tuz ve diğer birikintiler varsa bu durum sizin transmisyon gücünüzü düşürecektir.

Yorum Yap