1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Bir Deniz Aşığının Hikayesi | Haşim Mardin

Bir Deniz Aşığının Hikayesi | Haşim Mardin
1
+ - 0

Bir Deniz Aşığının Hikayesi | Haşim Mardin

Haşim Mardin Amerika’da adını “Rüyam” koyduğu Yawl armalı, muhteşem bir yat satın almış ve Türkiye’ye doğru yola çıkmış. Rüyam, Atlantik’i geçen ilk Türk yelkenlisi olarak, 30 Temmuz 1952 yılında Moda Koyu’na demir attı. O gün İstanbullular, bu güzelim yelkenliyi görebilmek için Moda’ya akın ettiler. Tüm gazetelerin baş sayfalarında sadece Rüyam’a ait haberler yer alıyordu.

blank

1960 yılındaki Mart ayının bir gecesinde Rüyam, onarım geçirdiği Hamburg Limanı’ndan ayrılıp Akdeniz’e doğru yol alırken geçtiği Biscay Körfezi önlerinde motoru arızalanıp stop ediyor. Bu bölgedeki kuvvetli gel git akıntısı koca tekneyi karaya sürükleyip deviriyor. Haşim Bey, çaresizlik içinde, o çok sevdiği yan yatmış teknesinde, tek başına 4 ay mücadele eder. Sonuçta teknenin, kurtarılması için Fransızlar iki römorkör gönderirler ve böylece Rüyam 2 yıl bağlı kalacağı Bordeaux Limanı’na çekilir. Sigortası olmadığından, kurtarma masrafları karşılanamayan Rüyam, satışa çıkartılır ve bir Yunanlıya satılır. Bu olayları hazmedemeyen Haşim Mardin maalesef vefat eder. Kabri halen Güney Fransa’da bulunmaktadır.”

Haşim Mardin Kimdir?

Türkiye’nin Önde gelen yelkencilerindendir. 1954 yılında “Rüyam” adlı teknesiyle Atlantik Okyanusunu geçti. Torbay-Lizbon arasındaki 800 millik yarışa, 12 ülkenin sporcularıyla birlikte girdi ve yarışı en önde bitirdi.

Yücel Köyağasıoğlu
Kitap: Denizin Kanatlı Perileri Yelkenliler

 

Yorum Yap