1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Arap Emirlikleri Buzdağı’nı Gemiler ile Çekip İçme Suyu Üretecek

Arap Emirlikleri Buzdağı’nı Gemiler ile Çekip İçme Suyu Üretecek
+ - 0

Buz Dağlarını Gemiler ile Arap Yarım Adasına Çekecekler

Çöller bölgesi Arap yarımadasında, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bir şirket, devletin vatandaşlarına içme suyu sağlayabilmesi için tuhaf bir plan hazırladı. Firma, milyarlarca galonluk tatlı su elde etmek için, Antartika’da belirlenecek buzdağını gemiler ile çekerek Fujairah körfezine getirmeyi planlanıyor.

Plan devreye alındığında buz dağları, römorkörler ile 8.800 km boyunca denizden çekilerek Fujairah körfezine götürülecek. Burada kurulacak Tesisler ile buzdağları eritilerek temiz içme suyu olarak piyasaya sürülecek.

blank

Bu projeyi üstelenecek olan şirket, Ulaştırma rotasını önceden gezdik ve şemanın fizibilitesini kontrol etmek için simülasyonlar kullandık. Plan 2018‘in başında başlayabilir ve bir Buzdağı beş yılda bir milyon insan için yeterli su sağlayabilir. Biz bunu esas olarak su için istiyoruz. Ayrıca turizm ve hava için de iyi olabilir. açıklamasını yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri, yılda 100 mm‘den daha az yağış alan ve aşırı derecede kurak iklimi nedeniyle dünyanın en çok su sıkıntısı çekenler arasında yer alan ilk 10 ülkeden biridir. Buna rağmen, önümüzdeki 25 yıl boyunca ülkeyi ciddi kuraklık riski altına sokan ulusal ortalamanın iki katından daha fazla su tüketiyor.

 

Yorum Yap