1. Ana Sayfa
  2. DERSLER

Petrol Tankerlerinde Yük Hesabı (Türkçe – İngilizce)

Petrol Tankerlerinde Yük Hesabı (Türkçe – İngilizce)
+ - 0

Petrol Tankerlerinde Yük Hesabı

Yük hesabını yapmak için önce yükün seviyesini yani ullage denen yükseliği bilmeliyiz. Ullage (Aleç) ise tankın üstten olan seviyesidir yani boş kısmın yüksekliğidir. Ullage yüksekliğini ise UTI denen cihazla ölçülür. UTI ise sırasıyla şu kelimelere denk gelmektedir: Ullage Temperature Interface (oil-water).

UTI cihazı ile hem tankın üstten olan seviyesini, hem de yükün sıcaklığını hem de varsa tank içindeki su veiyesini ölçebiliriz. Cihaz yükün seviyesine ulaştığı vakit sesli bir uyarı vermektedir ki böylelikle ullage değerini anlayabiliriz.

Tankın ullage seviyesini öğrendikten sonra o seviyeye karşılık gelen hacim değerine bookletden bakarız. Yükün mevcut hacim değerini bulduktan sonra Table 54 isimli kitaba giriş yaparız ve buradan yükün ölçüm yaptığımız andaki sıcaklık değerine karşılık gelen yoğunluğunun ne olacağını buluruz. Buradan sonrası ise basit bir kimya denklemidir artık. d=m/v

Eğer tank içersinde herhangi bir slaç, sediment veya su varsa tank içersindeki yükün hacmi bulunduktan sonra bu mevcut artıkların kapladıkları hacim çıkarılmalıdır.

blank

Yazıyı PDF olarak İndir

Oil Cargo Caculation Guide

First of all, the primary step is knowing the cargo level of the tank which is called also ullage  of a tank. Ullage means that upper level of the cargo tank which contacts with the cargo(petroleum) level. Also to determe this level we need to use UTI devices which refers to prefix of Ullage Temperature and Interface words.

By using the UTI device we can determine the upper empty level of cargo tank, temperature of cargo, also interface level with oil and water or other sediments.

While using the uti devices it gives a voice alarm when it contact with petroluem and when it contact with water it gives also alarms as continuously. when we learn the ullage of the cargo tank need to use the cargo tank booklet which refers to volume of the cargo. Also we need to use table 54 booklet to learn the specific gravity of the petroluem in the current teperature. laters is very simpe because we will use siple chemistery formula d= m/v.

If there are any sediment or water in the cargo tank we will exclude this volume from total cargo level.

Download Text as PDF

Yorum Yap