1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Konteyner Gemilerinin Geleceği | “Gemi” içinde “Gemi”

Konteyner Gemilerinin Geleceği | “Gemi” içinde “Gemi”
1
+ - 0

Günümüzde inşa edilen konteyner gemilerinin büyüklükleri sürekli artmaktadır. Gemi boyutlarının artmasıyla da taşınan yük miktarı da artmaktadır. Peki ya bu işin kara boyutunu hiç düşündünüz mü?

Liman büyüklüğünün bu gemileri elleçleyebilecek şekilde büyümesi lazım. Limanda oluşan trafik yoğunluğu da yine yükün zamanında ulaştılmasında başka bir engel olmaktadır. Şu an itibariyle petrol fiyatları düşük seyretse de bu mega gemilerin günlük yakıt sarfiyatları da çok fazladır.

Gemi içinden çıkan “mini” gemiler

Tüm bu sebeplerden dolayı Amerikalı bir firma yeni bir adım attı. Liman büyüklüğü arttırılamıyorsa, buralara da daha küçük yani mid-size dediğimiz gemiler gelmektedir. Aynı anda 6 adet mide-size konteyner gemisinin bir yüzer platforma yüklenir. Gemiler bu platform içinde iken denizde yarı batık bir şekilde ilerlemektedir.

Bu şekilde gemilerin okyanus geçişleri tamamlanıyor. Gemiler liman sınırlarına yaklaştığı zaman, platformdan tek tek çıkarak kendi makineleri yardımıyla gidecekleri limana ilerliyorlar.

Aşağıda ki video sistemin nasıl işleyeceğini oldukça iyi açıklıyor;

Bu sayede taşınabilecek yük miktarı ise 6 x 13500 TEU kadardır. Aynı zamanda firmaların kar oranlarında artış gerçekleşecek, liman trafiği azalacak ve limanın mega gemilere uygun olması için gereken yatırım ise kullanılmayacaktır.

Yorum Yap