1. Ana Sayfa
  2. İlginçler
  3. Deniz Üzerine Güneş Enerjisi Santrali

Deniz Üzerine Güneş Enerjisi Santrali

yüzen elektrik santrali

Çin Halk Cumhuriyeti Dünyadaki en büyük yüzen fotovoltaik (PV) tesisinin tamamlandığını ve enerji şebekesi bağlantısının tamamlandığını açıkladı. Bildiğiniz gibi Çin’in başı karbon emisyonu ile belada… Artan karbon emisyonu sonucunda hava kirliliği artış gösterdi ve sağlık sorunlarında buna bağlı artış başladı. Bu yatırım, Çin hükümetinin dünyayı Yenilenebilir Enerji kabülünde liderlik etmek için çabaladığının en büyük göstergesi ve başarısı.

Kurulan Solar Tarla 40 Megawatt Gücünde

Anhui eyaletindeki Huainan kentinde bulunan 40 MW büyüklüğündeki tesis, fotovoltaik panel üreticisi Sungrow Power Supply Şirketi tarafından kuruldu. İşin en ironik kısmı ise bu yüzen güneş paneli ızgaları tam olarak eski taşkömürü madencliği bölgesinin üzerinde bulunuyor oluşu. Yüzen tarzdaki güneş enerji çiftlikleri giderek daha popülerleşiyor; çünkü benzersiz tasarımı giderek artan şehir popülasyonu sonucu oluşan planlama ve çoklu sorunlara hitap ediyor. Bunun anlamı, su üzerinde yüzen solar panellerimiz su kaynaklarının buharlaşmasını azaltır ve karasal alanda yer kaplamaz. Ayırca panellerimiz suyun üzerinde olduğundan dolayı, panellerdeki sıcaklık düşecektir. Bu, da panellerimizin uzun süreli performansının azalmasını en aza indirip ömürlerini artıracaktır. Bir nevi buna doğal soğutma sistemi diyebiliriz.

blank

Güneş Enerji Santralleri Çoğalıyor

Bu santralin özelliği Çin’in dört bir yanında bir anda ardı ardına ortaya çıkan güneş enerji santrali atılımlarının ilkidir. Buna benzer olarak bu bölgede 2016 yılında 20 MW yüzen bir tesis daha açıklandı. Çin bununla da kalmayıp yeryüzündeki en büyük güneş enerji santrali olarak duyurulan 30 kilometrekarelik kara büyüklüğüne sahip olan Longyangxia Baraj Güneş Enerji parkına ev sahipliği yapmaktadır.

Güneş enerjisine geçişin büyük oranda artmasının nedenlerinden biri olarak, teknolojinin maliyetinin düşmesi olduğu düşünülüyor. 2020 yılın gelindiğinde Çin, 10 yıl içinde tüm kömür tesislerine rakip olacak şekilde kuracağı Güneş enerjisi santrallerinin günümüze göre maliyeti 3’te biri oranında azalabilir. Ayrıca Çin, yenilenebilir enerji kaynaklarını %20 oranında arttırma planını açıkladı.

2016 Yılı Dünyanın En sıcak Yılıydı

blank

NASA ve NOAA tarafından yayımlanan yıllık raporda, 2016 yılının dünyanın en sıcak yılı olduğu ilan edildi. Ayrıca, küresel ortalama yüzey sıcaklıkları için yeni bir rekorun olacağı üçüncü bir yıla işaret edildi. Bunun nedeninin de atmosfere salınan karbon miktarındaki inanılmaz artış olduğu aşikar. İnsanoğlu olarak dünyanın sonunun gelmesini istemiyorsak bu ve buna benzer girişimlerin desteklenip daha da artırılması gerekmekte…

Kaynak: Digital Trends / Evrim Ağacı

 

Yorum Yap

Yorum Yap