1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Kriz Durumlarında İnsan Faktörünün Yönetimi

Kriz Durumlarında İnsan Faktörünün Yönetimi
+ - 0

Denizcilikte üne firmalar açısından üne sahip olmak en iyi gemilere sahip olmak değildir. En iyi kazanca sahip olmak sadece en fazla geliri elde etmek değildir. İşte bunların hepsi geminizde iyi bir safety(emniyet) kültürü oluşturmak ile başarılabilir.

Denizcilik firmaları için ün aslında en iyi personele sahip olmaktır ve böylelikle personelizi hapis ve tutuklanmalardan kurtarır ve sıfır tolerans ile başta deniz habitatı olmak üzere çevrenizi koruyabilirsiniz.

Ün kelimesi insan faktörüyle doğrudan bağlı olduğuna göre kayıpları nasıl önleyebilirsiniz? Cevap olarak evet en iyi personeli geminizde istihdam ederek ancak bu tek başına yeterli değildir çünkü gün geçtikçe insanlardan kaynaklanan problem; yanlış anlama, gereksiz önlem veya yanlış anlaşılmalarda çok büyük tehlikeler oluşturmaktadır.

Şu adımları uygulayarak kriz durumunda insan faktörünün en iyi şekilde yönetilmesi sağlanabilir.

  • Deniz ve kara personeli arasında iyi bir iletişim kurulmalı ve her iki tarafından gerekli eğitimleri alması sağlanmalı. Şirkette çalışan her bir insan kendi görev ve sorumluluklarının farkında olmalıdır.
  • Şirkette çalışan her insanın yanlış anlama, anlaşılma veya algı eksikliği gibi durumlar hassasça değerlendirilmeli ve konu bütünüyle incelenmelidir.
  • Şirket checklistlerine insan faktörü de eklenmeli ve insanların gerçekten de durumlarına ve görevlerine aşina oldukları görülmelidir.
  • 3. parti firmalar tarafından yardım alınmalı ve insan faktörünün yanlış anlama veya algı eksikliği gibi durumlarının olup olmadığı dış bir denetçi tarafından da görülmelidir.
  • Gemide olaylar karşısında en uygun şekilde olayların kökenine inecek şekilde uygun araştırma ; accident, incident ve nearmiss formları düzgünce doldurulmalıdır.
  • Herhangi bir kaza olması durumunda şirket ve geminin ünü için en uygun plan hazırlanarak nasıl bir onarımın hasarlar karsında yapılması gerektiği belirlenmelidir.
  • Medya ayağı en uygun şekilde yönetilme ve eğer anlaşmalı bir kuruluş varsa onların önerisi alınmalıdır.

Yorum Yap