1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Dünyanın Manyetizması Değişiyor Cihazlarınıza Dikkat

Dünyanın Manyetizması Değişiyor Cihazlarınıza Dikkat
1
+ - 0

Amerikalı bir bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Dünya’nın derinliklerinde değişim yaşanmaya başladı ve bu daKanada üzerinde olan kuzey manyetik kutbunu Sibirya’ya doğru çekmeye başladı. Değişimin hızlı olmasında dolayı, Amerikada konuyla ilgili araştırmalar başladı.

Manyetik alanda yaşanan bu değişiklik sebebiyle Dünya Manyetik Modeli’nin hızla güncellenmesi gerekiyor. Dünya Manyetik modeli üzerinde gerekli değişikliklerin bir an önce tamamlanması son derece önemli çünkü günümüzde ulaşımdan iletişime pek çok aygıt, taşıt, sistem ve sektörün varlığı bu modelin doğru şekilde işlemesine bağlı.

Manyetik alanın önemi

Manyetizma sadece teknolojik cihazlar değil aynı zamanda uzaydan ve güneşten gelen zararlı radyasyonları ve partikülleri savmaya yardımcı olan bu manyetik alan suyu ve atmosferi olması gerektiği yerde ve değerde tutuyor.

Gemilerdeki önemine baktığımız zaman ise, Manyetik Pusulalar için önemli olan Doğal Sapma (Variation) değerinde de değişiklik yaşanacaktır. Bunun yanı sıra atmosfer üzerinde de etkisi bulunduğu için GMDSS ekipmanlarını ve Propagasyonu da etkileyecektir. Seyir yaparken anormalliklere karşı tüm denizciler farkında olmalıdır.

Yorum Yap