1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Otonom Gemiler İçin Yeni Nesil Sigorta

Otonom Gemiler İçin Yeni Nesil Sigorta
+ - 0

Otonom gemilerin planlaması devam ettikçe bu gemilere ait yeni nesil sigortacılık hizmetinin nasıl olacağı konuşulmaya başlanmıştır. Şu an hali hazırda planlama aşamasında olmasina rağmen kısa dönem içersinde belli bölgelerde bu tarz gemilerin kullanılmaya başlanılacağı düşünülmektedir.

Bu bağlamda Fransız dev sigorta şirketi ile Ingiliz Rolls-Royce firması arasında bir ortaklık metni imzalanarak otonom gemiler icin bir adim daha atılmış oldu. Axa Group, Rolls-Royce’un yeni nesil akilli sistemleri uzerinden risk analizleri gerçekleştirecek ve bunu denizcilik sektörüne uygulayacaktır. Rolls- Royce’un akilli gemi ürünlerinde kullanılan sensörler ve toplanan datalar, Axa’ya gönderilecektir.

Rolls-Royce Ship Intelligence product adi verilen system, Enerji, Yönetim, Farkındalık ve Siber güvenlik gibi verileri bir arada toplayacaktır ve elde edilen tüm veri ve analizler de denizcilik operasyonlarına yon verecek.

Bu toplanan veriler ayrıca Axa tarafından Tekne ve Makina sigortası icin de riziko belirlenmesi için kullanılacaktır. Bunun yanısıra meydana gelebilecek ihlal ve zorlukların belirlenmesi içinde yol gösterici olacaktır. Hali hazırda Axa, Otonom gemiler icin çalışmalarına devam etmektedir, Şirketin ifadesine göre ise, bu plan gelecekte anahtar bir oneme sahip olacaktır.

Yapılan bu ikili anlaşma, risklerin azaltılması ve gemi emniyetinin arttırılması icin önemli bir veri olacaktır. Boylelikle sigortacılık sektöründe yeni bir donem de ortaya çıkmaktadır. Otonom gemiler vasıtasıyla denizcilik sektöründe yeni nesil is modelleri ortaya çıkacağı kesin olarak gözükmektedir ve bu da sektörün is profile onemli ölçüde değiştirecektir. Insan bazlı yönetimlerden otonom tip operasyonlara geçişler hızlanacaktır.

Yorum Yap