1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Milli Amfibi Hücum ve Uçak Gemimiz TCG Anadolu

Milli Amfibi Hücum ve Uçak Gemimiz TCG Anadolu
+ - 0

Milli Amfibi Hücum ve Uçak Gemimiz “TCG Anadolu”

Uluslararası Savunma Sistemleri Fuarı’nda, inşaası devam eden TCG Anadolu‘nun maketi sergileniyor.

Milli Amfibi Hücum ve Uçak Gemimiz TCG Anadolu Sedef tersanesinin inşaasını üstlendiği Türkiye’nin en büyük askeri gemisidir. İnşaası tamamlandığın Türk Deniz Kuvvetlerinin amiral gemisi olacaktır. Çalışmalarına 2014 yılında başlanan TCG Anadolu Deniz kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan, tam donanımlı 8 helikopter bulundurabilecek. Kıtalararası görevlere uygun elverişliğe sahip olan TCG Anadolu, Karadeniz, Ege ve Akdeniz de görevini sürdürmesi düşünülmektedir.

TCG Anadolu‘nun güvertesi 12 derecelik eğimi ile üzerinden savaş uçaklarının kalkışını kolaylaştıracak.  Çok amaçlı amfibi hücum gemisi olarak tasarlanan  TCG Anadolu’da toplamda 1400 personel görev yapabilecek.

blank
TCG Anadolu inşaasıını bittiğinde böyle görünecek (İspanyol savaş gemisi – Juan Carlos)

1 amfibi taburunu iletişim, muharebe ve destek araçlarına ihtiyaç duymadan istenilen bölgeye çıkartma yapabilecek. 700 kişilik amfibi gücüne ek olarak 8 deniz çıkarma aracını bulundurabilecek. Ayrıca TCG Anadolu gemisi içinde ameliyathane, diş tedavi üniteleri ve yoğun bakım ile enfeksiyon servislerinin da bulunduğu en az 30 yatak kapasiteli ufak çaplı bir askeri hastaneye sahip olacak. Bu muhteşem geminin 2021 yılında denize indirilip görevine başlaması öngörülüyor.

Yorum Yap