1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Dünyanın En Hızlı Amfibisi

Dünyanın En Hızlı Amfibisi
1
+ - 0

Dünyadaki paletli veya tekerlekli amfibi zırhlı araçların çoğu, suda çok yavaş ilerlemektedir. Çin’in yeni amfibi zırhlı aracı ise tüm rakiplerini epey geride bırakacak gibi görünüyor.

blank

Kuzey Çin Araç Araştırma Enstitüsü, sakin sularda seyrederken saatte 50 km hıza ulaşabilen 4×4 zırhlı bir savaş aracı (AFV) yaptı. Bu hız, AFV’yi dünyadaki en hızlı amfibi askeri araç yapmaya yeter (iptal edilen Seferi Savaş Aracı sudayken saatte 47 km yol alabiliyordu).

AFV, su direncini en aza indirgemek için V şeklinde bir gövdeye sahip (ayrıca V şeklindeki gövdesi, el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı da iyi koruma sağlamaktadır). Rekor sayılacak yüksek hızlara ulaşabilmesini su jetlerine olduğu kadar gövde direncini azaltmak için toplanabilen teker sistemine de borçlu.

AFV, sadece bir test aracı olmasına rağmen oldukça etkileyici. Onu hızlı yapan şeylerden biri de zırhsız ve silahsız haliyle 5.5 ton gibi bir ağırlığa sahip olması. Ancak, üzerine monte edilecek zırh ve otomatik top sistemiyle bile saatte 30 km’lik hıza ulaşarak hızları 10 km/s olan rakipleri (ve Amerikan Deniz Piyadeleri’nin de tercihi olan) Terrex2 ve BAE SuperAV’yi geride bırakıyor.

Çin amfibi aracı AFV, hizmete girdiğinde, 721 sınıfı Çin hoverkraftlarından veya 071 sınıfı havuzlu çıkarma gemilerinden bırakılacak ve kıyıya doğru hızlıca intikal edecektir.

 

Kaynak: H. Barış Karayel

Yorum Yap