1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

İtalyan Asıllı Kaptan-ı Derya “Giovanni Dionigi Galeni”- (Kılıç Ali Paşa)

İtalyan Asıllı Kaptan-ı Derya “Giovanni Dionigi Galeni”- (Kılıç Ali Paşa)
TCG Kılıç Ali Paşa gemimizin, Venedik ziyaretindeyken çekilen resmi.
1
+ - 0

Giovanni Dionigi Galeni – (Kılıç Ali Paşa)

1500 yılında İtalya‘da Kalabriya‘nın bir köyünde yoksul bir balıkçının oğlu olarak dünyaya geldi. Giovanni Dionigi Galeni namı diğer Kılıç Ali Paşa! Yoksul bir İtalyan balıkçının oğlunun 16 yıl Osmanlı imparatorluğunun Kaptan-ı Deryalığını yapacağını kim bilebilirdi ki…

Papaz olmak için Napoli yolunda olan Giovanni’yi Berberi Osmanlı korsanları esir alır. Uzun süre Türk korsan gemilerinde kürek çeker, forsalık yapar. Müslümanlığı tercih ettiği an rotası değişir ve bu yetenekli genç Turgut Reisin altında yetişir. Artık adı Ali dir Giovanni‘nin Uluç Ali , (Uluç Arap ve Türk kökenli olmayan korsanlara verilen sıfat)

blank
TCG Kılıç Ali Paşa gemimizin, Venedik ziyaretindeyken çekilen resmi.

Mehdiye kalesi Çerbe Deniz savaşı Napoli ve Sicilya harekatlarında pişer. Piyale paşa komutası altında katıldığı Malta seferinden sonra İzmir Sancak beyi olur kısa bir zaman sonrada Cezayir Beylerbeyi.
İspanyolların elindeki Tunus’u fethetti. Kıbrıs’ın fethine katıldı , 20 gemisi ile Pertev paşanın emrinde Girit’e ve Rodos’a çıktı.

Yaşlı deniz kurdu adını İnebahtı deniz savaşında tarihe yazdı. Savaşta Osmanlı donanmasının sol kanadını kumanda eden Uluç Ali Reis savaşı açık denizde kabul etme stratejisini *Serdarı Ekreme kabul ettiremedi. (Serdar-ı Ekrem: Padişahların katılmadığı savaşlarda başkomutanlık yapan sadrazam)

Tarihin o güne kadar kaydettiği en büyük deniz savaşı inebahtı tam bir gün sürdü. Osmanlı donanmasının kesin imhası fakat Kıbrıs‘a yürüyen birleşik Avrupa donanmasının da belinin kırılması ile sonuçlanan savaşta Uluç Ali Reis‘in karşısında Malta Şövalyeleri vardı. Gemiler birbirlerini bordaladıklarında kancalar halatlar güvertede meydan savaşı.

Savaş kaybediliyordu, Don Kişotun yazarı Cervantes de bu savaşa katılmış İnebahtı da bir elini kaybetmiştir. Sağ ve orta hat düştüğü vakit Serdarı Ekrem ve iki oğlunun kesik başları grandiye çekilir, bunu gören Uluç Ali Reis Malta şövalyelerinin reisinin kesik başını göndere çeker. 80 parça gemiyi yitirilmiş savaş alanından kaçırarak İstanbul’a getirir ve Padişah II Selim ona yeni ismini verir; Kılıç Ali Paşa!

Kudretli Vezir Sokullu yardımı ile, imha olan donanmayı yeniden inşa ederler. Avrupa donanması imha olan Osmanlının taviz verecek barışına hazırlanırken çok kısa bir süre sonra yeni Osmanlı donanmasının Avrupa limanlarını vurduğunu görünce şoka girmişti.

Ruhları şad olsun…

Murat Savaş

Yorum Yap