1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Deniz Kuvvetleri İçin Drone Sistemi

Deniz Kuvvetleri İçin Drone Sistemi
+ - 0

İİlerleyen yıllarda artık savaşlar robotlar arasında gerçekleşecek ve insanlara çektikleri fotoğrafları atacaklardır. Su yüzeyinde, bir robot bir su altı robotu ile konuşuyor ve ona uçan bir robotu havalandırmasını söylüyor. Bu üç robot bir gösteri için, ABD deniz kuvvetlerinin emrine verildi. Gösteride, otonomi, iletişim, hepsi mobil ve robotik paketler halindeki sensörler sergilendi. Bu, dikkate değer teknolojik bir başarıdır ve denizcilerin yanı sıra savaşan ve çalışan, geleceğin robotlarını gölgede bırakmıştır.

Gösteri Ağustos 2016’da yapıldı. Yüzey robotu bir, okyanus hava deniz altısıydı, su altı robotu Lockheed Martin tarafından yapılan, bir Marlin dron su altı taşıtıydı, uçan dron ise yine Lockheed Martin tarafından yapılan katlanabilir bir Vector Hawk drondu. Bu olayın yeniden haber olmasının sebebi ise Lockheed Martin tarafından tatbikatı gösteren bir videonun yayınlanmış olması.

Deniz kuvvetleri böyle bir sistemi gelecekte tam olarak nasıl kullanabilecek?

‘İnsansız yüzey aracı/İnsansız hava Aracı kombinasyonu, yüzey aracına, akustik olarak arzu edilen bir kontakt tespit edildiğinde, keşif kabiliyetini arttırma imkanı sağlıyor,’ diyor Matthew Hipple, bir savunma yazarı ve deniz kuvvetleri memuru. ‘Bu da çabuk kaybolabilen, keşif imkanlarını, en iyi şekilde kullanana kadar koruma imkanı sağlıyor, keşif imkanlarının açığa çıkma olasılığını da düşürüyor.’

Uçan bir robotu ihtiyaç duyduğunda harekete geçirebilen yüzen bir robot, uçan robotun her zaman havada olmasına göre oldukça ucuz olacağı anlamına geliyor, aynı zamanda, hava muhalefeti ya da düşman ateşi sonucu düşerse, para kaybı da daha az oluyor, aynı şekilde eldekilerden yerine yenisini koymakta.

‘En önemli avantaj kalkış platformunun açığa çıkma olasılığının çok düşük olması,’ diyor Uluslar arası Denizcilik Güvenlik Merkezi’nden Chris Rawley. (Rawley aynı zamanda Deniz Kuvvetleri dronlarından da sorumlu). ‘Gizli su sahasına ya da hava sahasına ufak bir İHA yerleştirme kabiliyeti, hedeflenen bölgeler için oldukça önemli kısa menzilli istihbarat, gözetim ve keşif üstünlüğünü de beraberinde getirir. Bu kabiliyet, bir deniz kuvvetlerine, yeterli düşman aktivite bulunan yerlere İHA kaldırma- hava, yüzey, su altı farketmeksizin, insanlı olması durumunda çok riskli olabilecek durumlar için- imkanı tanımaktadır.

‘ABD Deniz Kuvvetleri, insansız sistemleri, en önemli gelişmeleri iletişim, gözlem, tespit ve aldatma alanlarında kaydediyorlar,’ diyor Hipple, ‘çünkü, bu alanlar acil teknik ve kültürel sınırlamaların en düşük olduğu alanlar.’

Okyanusa daha fazla gözetleme koymak, saydam olmayan, tahmin edilemeyen derinliklerde tehditleri taramanın tüm zorluklarını elimine etmek için yeterli değil. Ama bu bir başlangıç.

‘Fizik kuralları okyanusları veri toplamak için zorlu bölgeler yapıyor,’ diyor Rawley. ‘İnsansız taşıtlar, su bloğunda, içinde ya da üzerinde, alıcılar elde etmeye yarayan farklı bir yol o kadar. Aynı internet gibi, verilerin nasıl iletildiğinin iletilen şeyleri değiştirmiyor, sadece daha çok sayıda alıcı sağlıyor.’

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=U0KF6x9fixI[/embedyt]

Kaynak: Popüler Bilim

Yorum Yap