1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Kaptan Manby Mortar

Kaptan Manby Mortar
+ - 0

İngiliz mucit Manby Mortar ya da tam adıyla Kaptan Mortar. Günümüzde kullandığımız taşınabilir modern yangın söndürücülerin babası olarak tanınmaktadır.

Kaptan Mortar modern taşınabilir yangın söndürücülerin babası olsa da o aynı zamanda gemilerde kullandığımız halat atma ekipmanları yani Line Throwing Equipment olarak bilinen ekipman ile batık gemilerde mahsur kalan personeli kurtarmaktaydı yani sahil güvenlikte çalışmaktaydı.

Halat atma aletini de icat eden kişi olan Manby Mortar, bu ekipmanı ilk olarak 18 şubat 1808 yılında Plymouth Brig isimli gemiden 7 personeli kurtararak gerçekleştirmiştir.

Tahmin edilen sayılara göre Kaptan Manby Mortar hayatını kaybedene kadar yaklaşık 1000 kişiyi kurtarmıştır.

Yangın Söndürücülerin Gelişimi

Yangın söndürücülerin icadı Manby Mortar’dan daha öncesine dayanmaktadır. İlk tasarım 1723 yılında Ambrose Godfrey tarafından tasarlanmıştır.

Godfrey’in icadı, söndürme ekipmanı olarak su ve toz çemberinden oluşmaktaydı. İlk yangın söndürücü 1729 yılında Londraki bir yangında kullanılmıştır. 1818 yılında ise Manby Mortar daha etkili bir tasarımını gerçekleştirmiştir.

Yangın söndürücünün ilk tasarımında aslında Kaptan Mortar tanık olduğu bir olaydan esinlenmiştir. Yangın sırasında itfaiye erleri tavan arası gibi yerlere ulaşmakta zorluk çekmekteydiler.

blank

Bu sebeple Manby Mortar’ın icadında, yangın söndürücünün içinin bir kısmı Potasyum Karbonat ile doldurulmuş ve geri kalan kısmı ise sıkıştırılmış hava ile doldurulmuştur.

Aletin aktive edilmesi durumunda, sıkışan hava neticesinde potasyum karbonat geniş bir alan üzerinde yayılmaktaydı. Potasyum karbonatın yerine su kullanılması ve taşınabilir hale gelmesiyle itfaiyeciler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Kaptan Manby’nin aleti daha sonra yeni bir model ile değişmiş ve sıkıştırılmış hava yerine Karbon Dioksit kullanılarak günümüzdeki versiyonuna ulaşmıştır.

Yorum Yap