1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Gemilerdeki Ölüm Nedenlerinin Yüzde 15 i İntahar

Gemilerdeki Ölüm Nedenlerinin Yüzde 15 i İntahar
+ - 0

İngiltere menşeli bir P&I Klüp tarafından yapılan araştırma neticesinde, denizde gemi adamlarının ölümlerinin %15’inin nedeni ruhsal problemlerden dolayı intihar olarak açıklanmıştır. Kişilerin kendi hekimliklerini yapması, ilaçlara kolay erişim ise 2. sebep olarak gözükmektedir. Gemi adamlarının genç yaşlarda olmalarından dolayı, kendilerini çevrelerinden izole etmeleri, sosyal medyaya maruz kalmaları da bir başka etken olarak açıklanmıştır. Denize ilk defa çıkan, daha önce hiçbir tecrübesi olmayan gemi adamlarının ruhsal bunalıma girmeleri çok daha fazladır.


blank

Araştırmaya “Gemi adamını ne öldürür?” sorusu ile başlanmıştı

Yapılan araştırmada denize gemi adamlarını ne öldürür sorusu sorulmuş kendilerine bağlı bulunan gemilere ve daha önce yaşanan olaylara bakıldığında ortaya çıkan sonuç ise, ruhsal bunalımdan dolayı intihar en yüksek oranda meydana gelmiştir. Genç gemi adamları arasında stajyerler en riskli grupta bulunmaktadır. Stajyer ölümlerinde korkutucu bir oran ortaya çıkmaktadır. Son 10 yılda meydana gelen 11 stajyer ölümlerinin %40’ı intihardır.

Geçen ay ise 10 aylık uzun stajını yerini getirmek için gemide çalışan bir Güney Koreli güverte stajyeri, Hindistan açıklarında intihar etmiştir. Gemi adamlarının yaşadıkları depresyonun sebepleri araştırıldığında ise, sosyal medya, iş stresi ve çalışma – dinlenme saatlerindeki usulsüzlükler ön plandadır. Sosyal medya problemi ise karşımıza şu şekilde çıkmaktadır; önceden insanların evleriyle iletişimleri sınırlı idi. İletişim sistemlerinin gelişmesiyle, gemi adamlarının evleriyle iletişimi kolaylaşmıştır. Bu sebeple evlerinden aldıkları kötü haberler, gemi adamlarında ruhsal sorunlara sebep olmaktadır.

Yorum Yap