1. Ana Sayfa
  2. İlginçler
  3. Gemilerdeki Ölüm Nedenlerinin Yüzde 15 i İntahar

Gemilerdeki Ölüm Nedenlerinin Yüzde 15 i İntahar

Gemilerdeki Ölüm Nedenlerinin Yüzde 15 i İntahar

İngiltere menşeli bir P&I Klüp tarafından yapılan araştırma neticesinde, denizde gemi adamlarının ölümlerinin %15’inin nedeni ruhsal problemlerden dolayı intihar olarak açıklanmıştır. Kişilerin kendi hekimliklerini yapması, ilaçlara kolay erişim ise 2. sebep olarak gözükmektedir. Gemi adamlarının genç yaşlarda olmalarından dolayı, kendilerini çevrelerinden izole etmeleri, sosyal medyaya maruz kalmaları da bir başka etken olarak açıklanmıştır. Denize ilk defa çıkan, daha önce hiçbir tecrübesi olmayan gemi adamlarının ruhsal bunalıma girmeleri çok daha fazladır.

Araştırmaya “Gemi adamını ne öldürür?” sorusu ile başlanmıştı

Yapılan araştırmada denize gemi adamlarını ne öldürür sorusu sorulmuş kendilerine bağlı bulunan gemilere ve daha önce yaşanan olaylara bakıldığında ortaya çıkan sonuç ise, ruhsal bunalımdan dolayı intihar en yüksek oranda meydana gelmiştir. Genç gemi adamları arasında stajyerler en riskli grupta bulunmaktadır. Stajyer ölümlerinde korkutucu bir oran ortaya çıkmaktadır. Son 10 yılda meydana gelen 11 stajyer ölümlerinin %40’ı intihardır.

Geçen ay ise 10 aylık uzun stajını yerini getirmek için gemide çalışan bir Güney Koreli güverte stajyeri, Hindistan açıklarında intihar etmiştir. Gemi adamlarının yaşadıkları depresyonun sebepleri araştırıldığında ise, sosyal medya, iş stresi ve çalışma – dinlenme saatlerindeki usulsüzlükler ön plandadır. Sosyal medya problemi ise karşımıza şu şekilde çıkmaktadır; önceden insanların evleriyle iletişimleri sınırlı idi. İletişim sistemlerinin gelişmesiyle, gemi adamlarının evleriyle iletişimi kolaylaşmıştır. Bu sebeple evlerinden aldıkları kötü haberler, gemi adamlarında ruhsal sorunlara sebep olmaktadır.

[author title=”Denizcilikte Aydınlatılamamış 5 Gizemli Olay” image=”https://www.denizcilikbilgileri.com/wp-content/uploads/2017/01/ghost-ships.jpg”]Engin denizlerde yaşanan ve hayla gizemi çözülememiş olan 5 gizemli olay.
Okumak için Tıkla [/author]

[author title=”Soğuk Hava Deposunda Ölen Denizci | Denizci Hikayeleri” image=”https://www.denizcilikbilgileri.com/wp-content/uploads/2017/05/So%C4%9Fuk-Hava-Deposu-Gemi.jpg”]Kapıyı açamayan çakısıyla, çelik duvarlara kendisini bekleyen ölüm sürecini yazmaya, daha doğrusu kazımaya başlar….
Okumak için Tıkla [/author]

[author title=”Bermuda Şeytan Üçgeni Efsanesi | Kaybolan Gemiler” image=”https://www.denizcilikbilgileri.com/wp-content/uploads/2017/01/Mass-UFO-sighting-Bermuda-Triangle-UFO-Theory.jpg”]Yıllardır araştırılmasına rağmen, bu alanda kaybolan uçak ve gemilerden sadece % 10’luk kısmının kalıntılarına ulaşılabilmiştir. Teoriler; Uzaylıların Üssü – Kayıp Kıta Atlantis – Aniden Çıkan Dev Dalgalar…
Okumak için Tıkla [/author]

[author title=”Titanik Kazasından Kurtulan Türk | Besim Ömer Akalın” image=”https://www.denizcilikbilgileri.com/wp-content/uploads/2017/01/Besim_%C3%96mer_Akalin.jpg”]”Titanik’ten kurtulan tek Türk benim… Bunun için artık hiç bir kazadan korkmuyorum. Kaçırdığım gemide 1514 insan öldü… Elimi bir az daha çabuk tutsaydım…”
Okumak için Tıkla [/author]

[author title=”İstanbul Boğazında Boğulan Koyunlar | Trajik Gemi Kazası” image=”https://www.denizcilikbilgileri.com/wp-content/uploads/2017/01/koyun.jpg”]Yoğun sisten kaynaklanan kazada Madonna Lily hasarlı şekilde kurtuldu. Rabunion 18 gemisi o kadar şanslı olamadı ve Suriye’ye götürmek üzere yüklediği 21.000 adet koyun…
Okumak İçin Tıkla [/author]

Yorum Yap

Yorum Yap