1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Ruslar Yeni Siber Silahlarını Deniyor

Ruslar Yeni Siber Silahlarını Deniyor
+ - 0

Ruslar yeni siber silahlarını deniyor ve bundan gemilerde nasiplerini aldı. Amerikan Bilim dergisi yaptığı bir araştırmada Rusların GPS sinyallerini engelleyen yeni bir silah geliştirmiştir.

Geçtiğimiz temmuz ayında karadenizde seyir yapmakta olan gemiler, Rusya’nın Novorossiysk limanı civarında GPS sinyallerinde engelleme neticesinde gemi pozisyonları yaklaşık 32 km farklı yani Gelendzhik Havalimanında çıkmıştır. Olayı farkeden gemi diğer gemilere (civarda bulunan 20 diğer gemi)de pozisyon sormuş ancak onlarda da aynı problem gözükmüştür.

GPS uydularında bu aldatma etkisinin oluşturulması için GPS‘in Noise oluşturarak bu engelleme gerçekleştirilmektedir. GPS uydularında yapılan yanıltma işlemi seyirde ciddi tehlikeler oluşturmaktadır ancak aynı zamanda tespit etmesi oldukça basittir çünkü GPS cihazı alarm vermektedir.

2013 yılında Texas üniversitesinden bir grup öğrenci bu yöntemi kullanarak süper yatların kaçırılmasına sebep olmuşlardı. Bu sebeple Jammer etkisi alıcılarda ölüme sebep olurken yanıltma işlemi ise cihazların yalan söylemesine sebep olmaktadır.

Rusyanın bu yeni yazılım silahını kullanmasının temel nedeni ise Nato’ya karşı savunma stratejisi oluşturmaktadır. Nato’nun uçak ve bombardıman drone’larına karşı güvenlik tedbiri oluşturmaktır.

Gps uydularında yanıltma işleminin yapılması sadece gemiler için tehlike oluşturmamakta aynı zamanda yolcu uçakları için de çok ciddi tehlike oluşturmaktadır.

Yorum Yap