1. Ana Sayfa
  2. İlginçler
  3. Elekronik Jurnallere Hazır mısınız ?

Elekronik Jurnallere Hazır mısınız ?

blank

Dijital çağ artık denizcilik sektörünü daha fazla etkisi altına almaktadır. Kısaca bir bakış attığımızda insansız – otonom gemiler hemen göze çarpmakta bunun yanı sıra drone kullanarak gemiye yedek parça sağlayan firmaları görmekteyiz. Tabi tüm bunların yanı sıra siber saldırılarda sektörümüzü etkisi altına almaktadır.

Elektronik Jurnaller ise artık bayrak devletleri tarafından onay almaktadır. Malta bayrak devletinin sirkülerinde ise şu özellikler dikkat çekmektedir.

  • Gemi ana güç kaynağının yanı sıra 2.cil bir sistem olan acil durum güç kaynağından veya onun yerine geçebilecek başka bir elektrik kaynağı ki bu UPS kaynaklarıdır.
  • Kullanılan UPS’in kullanım süresi en az 30 dakika olacaktır.
  • Gece görüşüne uygun bir ekran kaynağı olacak ve zabitlerin görüşünü engellemeyecektir.
  • Secondary sistem denilen bir back-up sistemi olacaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra yapılan başka bir araştırma ise göze çarpmaktadır. Thome Ship Management firmasının yaptığı araştırmaya göre ise, elektronik jurnal kullanılması zabit ve Kaptanın zamanlarından %58 oranında tasarruf sağlamaktadır. En büyük zaman kaybı ise bildiğiniz gibi 2.zabitlerde meydana gelmektedir. Kullanılan tüm checklistler 3. Kaptanlar için çok fazla zaman harcamı demektir. Detaylı Liste aşağıdaki gibidir.

blank

Yorum Yap

Yorum Yap