1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Akıllı Gemiler Geliyor!

Akıllı Gemiler Geliyor!
+ -

AKILLI GEMİLER GELİYOR!

Akıllı teknoloji ve otomasyonun egemen olduğu günümüzde, endüstriyel üretimden evlerimize ve akıllı telefonlarımıza kadar bir çok alanda gelişimlere tanık oluyoruz.  Denizcilik sektörüde bu gelişmelerle birlikte olumlu yönde değişiklikler göstermeye başladı.

blankRolls-Royce’da Yeniliklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Oskar Levander çelik devlerin gelecekleri hakkında bilgi verdi.

Rolls-Royce firması olarak ilk etapta yerel sularda çalışmak üzere uzaktan kumanda edilebilen gemileri tasarladık ve 2020 yılına kadar faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu projenin akabinde 2025’te açık denizde seyir edebilen, mürettebatsız ve uzaktan kontrollü gemileri hizmete alabilmeyi umuyoruz. Eğer bu geliştirmeler başarılı olursa 2030‘dan sonra gerekli yenilemeleri yaparak akıllı gemileri okyanus ötesi seferlerede gönderebiliriz. Bu teknolojiyi ilk olarak Römorkörler ve Feribotlar üzerinde uygulamaya almayı planlıyoruz. Bu teknolojinin hızlı bir şekilde yagınlaşabilmesi ve gündelik hayatımızı kolaylaştırması için, bayrak devletlerinin kurallarında (safe manning) bazı değişikliklere gitmesi gerekecek.

blank

Bu teknolojinin gerçekleştirilebilmesinde ki anahtar nedir sorusuna Levander şöyle cevap verdi;

Şu an hayal gibi algılanan projenin aslında ne kadar yakınımızda olduğunu görebiliyoruz. Bunu başaracak teknolojiye zaten sahibiz. Tek yapılması gereken bunu başarmak için hali hazırda var olan teknolojik uygulamaları birleştirmek. Bu iş için gerekli konumlandırma sistemleri, hareket sensörleri, yazılımsal algoritmalar son derece kolay bir şekilde temin edilebilir durumda. Yani “Sanal Kaptan” çok uzakta değil.

Uzaktan ve otonom nakliyatın gerçek olması için, tüm yasal düzenlemelerde değişiklik yapmamız gerekiyor. Gemi sahiplerinin, operatörlerin ve denizcilerin desteğinin yanı sıra halkın kabulünü de arttırmak için insansız gemilerin en azından mevcut gemiler kadar güvenli çalışması gerekecektir.

blank

Şu an dünya ticaret filosu talepten çok daha fazla tonaja sahip. Bir çok şirket yeni projerele yatırım yapmakta sermaye eksikliğinden dolayı pasif durumdalar. Bu tür yatırımlarda gemi sahiplerinin ilgisini nasıl çekeceksiniz? Mevcut gemilere göre bu yeni akıllı gemiler ne gibi avantajlar sağlayacak?

Son zamanlarda yapılan araştırmaların sonuçları doğrultusunda gemi sahiplerinin bu konuya ilgisi artmış durumda. Bu gemilerin mevcut gemilere kıyasla inşaa edilmesi kolay, daha güvenli, daha verimli ve daha ucuz olması bekleniyor.

2012’de Allianz sigorta şirketi tarafından yayınlanan bir rapora göre, deniz kazalarının yüzde 75 ila 96‘sı insan hatalarının bir sonucudur. Bu genellikle yorgun personelden kaynaklanır. Uzaktan kumanda edilen insansız gemi yorulmaz. Gemi mürettebatının yaralanma ve ölüm riskini, değerli varlıkların muhtemel kayıp veya hasar riskini azaltır.