1. Ana Sayfa
  2. Haberler

M/T Costina Gemisine Korsan Saldırısı

M/T Costina Gemisine Korsan Saldırısı
+ -

KORSANLAR M/T COSTİNA GEMİSİNE SALDIRDI

IBM Korsanlık Olayları Raporlama Merkezinin verdiği bilgiye göre 22 Kasım cumartesi günü akşam saatlerine Sierra Leone bayraklı M/T Costina isimli gemiye Aden körfezinin 5.7 deniz mili doğusunda deniz korsanları tarafından saldırı düzenlendi.

Sakınma manevraları ile kendini korumuya çalışan M/T Costina gemi kaptanından alınan bilgide, korsanların bir saat boyunca gemiye ateş ederek kovaladıklarını söyledi. Yaşanan bu üzücü olay sonucu bir personel yaralandı.

Kaptanın gönderdiği acil durum mesajı akabinde olay yerine 14 deniz mili uzakta bulunan İspanyol bayraklı Galicia sınıfı savaş gemisinden havalanan askeri helikopter yardıma yetişti. Helikopter gemi etrafında korsan kalmadığından emin olunca üs olarak kullandığı savaş gemisine geri döndü.

Olay sona erdikten sonra gemiye tekrar gelen helikopter, M/T Costina‘nın personelini pskolojik olarak rahatlatmak adına Özel Operasyon Ekibini seyir boyunca eşlik etmesi için güverteye bıraktı.

Geminin üst güvertesinde mermi delikleri tespit edilirken, varış limanına devam etmesinde bir sakınca bulunmadığı belirtildi.

M/T COSTINA

MO: 8405701
MMSI: 667001265
Call Sign: 9LU2068
Flag: Sierra Leone [SL]
AIS Vessel Type: Tanker
Gross Tonnage: 4462
Deadweight: 7018 t
Length Overall x Breadth Extreme: 114.09m × 16.53m
Year Built: 1984
Status: Active