1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

4. Nesil Denizcilik Devrimi

4. Nesil Denizcilik Devrimi
1
+ - 0

Hepimizin tarih derslerinden bildiği üzere Osmanlı Devleti sanayi devrimi gerçekleştirememiş ve bu durum büyük imparatorluğun çöküşündeki en büyük etken olmuştur. Sanayi devrimine baktığımızda önce karşımıza 1.nesil Sanayi Devrimi çıkmaktadır.

Bu dönemde gücünü su ve buhardan alan basit mekanik sistemler gözümüze çarpmaktadır. Bu dönemde (yıl 1780’ler) mekanik dokuma tezgahları vardır. Daha sonra ise bizimde kaçırdığımız devrim olan 2. sanayi devrimi yaşanmıştır.

İşte bu dönemler Ford modeli üretimler gerçekleşmeye başlamış ve sanayileşmenin temelleri atılmıştır. Daha sonra 1970 li yıllarda 4. sanayi devrimi olan elektronik ve IT sistemleriyle üretim gerçekleşmiştir. Günümüz yani 4. sanayi devrimi, bu dönem de ileri otomasyon sistemleri iyice hayatımıza yerleşerek üretimler gerçekleştirilmektedir.

Peki ya 4. sanayi devriminden denizcilik nasıl etkilendi dersiniz?

Bu dönemde üretimden son tüketiciye kadar olan tedarik zincirindeki büyük yapılanma göze çarpmaktadır. Sizde yakından takip ediyorsanız artık uzaktan kumandalı gemiler denenmekte ve bazı olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Fakat bu durum kısa süre de uygulamaya konulamaz. Diğer bir örnek ise Maersk firmasına ait. Üreticiden ürünü teslim alıp bir konteyner’e ürün konulduğunda serüven başlıyor ve bu konteyner içinde soğutmalı bir kargo olsun.

Konteynerin Uzaktan Yönetilmesi Sistemi (Remote Container Management) yani bir GPS, modem ve bir sim kart yardımı ile soğutmalı konteynerlerin konumu, sıcaklığı, nem oranı ve güç seviyesi gibi bilgiler izlenebilecek ve müşteri bu bilgilere gerçek zamanlı erişebilecektir. Müşteri bu sayede soğutmalı konteynerin yükleme öncesi gerekli sıcaklığa ulaşmadığını görünce çiftçiyi ya da tedarikçiyi uyarabilir, bir kamyoncu ya da liman işçisi soğutmalı konteynerin gücünü kapattığı zaman bunu anında görebilir. Bu sayede hem operasyon verimliliği hem de müşteri memnuniyeti, daha da önemlisi tedarik zincirinin hem deniz hem kara ayağında görünürlüğü, izlenebilirliği ve güvenilirliği artar.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=wirkORJlH3s[/embedyt]

Sonuç olarak sanayi devrimleri devam etmekte ve artık robot çağını konuşmak hiç de uzak değil peki sizler hazır mısınız?

Yorum Yap