1. Ana Sayfa
  2. İlginçler
  3. Dünyanın İlk Hibrit Römorkörü

Dünyanın İlk Hibrit Römorkörü

blank

Tuzla ve Yalova’da tersaneleri bulunan Sanmar, römorkör inşasında dünyanın en büyük 10 şirketi arasında. Dünyanın LNG ile çalışan ilk römorkörünü Norveç’li Bukser og Berging için inşa eden firma, ilk uzaktan kumandalı gemi ‘Svitzer Hermod’u da inşa etmişti.

Tersanenin 7 kıtaya ihraç ettiği römorkör sayısı 100’ü geçti. Projelerine hız kesmeden devam eden şirket, yine bir ilke imza atıyor. Caterpillar işbirliğinde dünyanın ilk hidrolik- hibrit römorkörü de Sanmar’da inşa edilecek.

Şirket, Boğaçay Hibrit’i bu kez kendi filosuna katarak, Türkiye’ye kazandıracak. Sanmar Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gürün,Sanmar, Caterpillar ve Robert Allan Ltd. arasındaki bu stratejik işbirliği ile öncü teknolojiyi geliştirip Türkiye’deki römorkör hizmetlerinde en güvenli, en çevreci ve en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz. Sayı, yaş, tasarım ve teknoloji olarak belki de dünyanın sayılı filosuna sahibiz ve bundan gurur duyuyoruz” dedi.

18 römorkörlük filoya güç katacak

Sanmar Tersaneleri, Caterpillar Marine ile iş birliğinin meyvesi olarak, dünyanın ilk hidrolik hibrit tahrik sistemli, yenilikçi römorkörünü üretecek. Sanmar’ın kendi filosuna katılacak ve Türk limanlarında hizmet verecek olan hibrit römorkör ‘Boğaçay Hibrit’ Türk limanlarında düşük emisyonlu, etkin yakıt ekonomisine sahip dünyanın en modern römorkörlerinden biri olarak sektörün ilklerinden olacak.

Sanmar’ın, 18 römorkör, 6 pilot ve 8 palamar botluk filosuna 2018 sonunda eklenecek olan römorkör, dünyada bir ilk olan The Cat Marine Advanced Variable Drive™ (AVD™); Caterpillar’ın entegre güç sistemleri teknolojisindeki engin tecrübesinin eseri olan, patentli bir sistem. Sanmar’ın sahip olduğu filo 3 yaş altında. Şirketin 2017 sonu hedef filo tonajı 20 römorkör ile 925 tbp.

Yorum Yap

Yorum Yap