1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Denizci Piri Reis Neden İdam Edildi?

Denizci Piri Reis Neden İdam Edildi?
Ünlü Türk Haritacı ve Denizcisi Piri Reis'i İdama Götüren Süreç
+ - 0

Zamanının ötesinde çizdiği dünya haritası ile tüm dünyanın tanıdığı Piri Reis’in hayatı idam ile sonlanmıştır. Peki Denizci Piri Reis Neden İdam Edildi?

Hadım Süleyman Paşa‘nın bölgeden ayrılması akabinde Piri Reis Süveyş kaptanlığına getirildi. Piri Reis‘in göreve başladığı dönemde, bölgedeki Portekiz saldırıları oldukça artmıştı. Portekizliler Kızıldeniz‘deki Türk donanma merkezini ve Türk tersanesini yakma teşebbüsünde dahi bulundular. Piri Reis ilk olarak bir dizi saldırı ile Portekizlileri işgal etmiş oldukları Aden kalesinden uzaklaştırdı.

Osmanlı Devletinin Süveyş donanmasına ait takribi otuz kadar gemi ile Hint okyanusuna açılan Piri Reis, Maskat açıklarında kendisinden az iki kat daha fazla gemiye sahip olan Portekiz donanmasını mağlup etti. Bu çarpışmadan sonra Maskat‘ı ele geçirdi. Bu çarpışmadan kurtulabilen Portekizliler Hürmüz adasındaki Hürmüz kalesine sığındılar.  Piri Reis, Hürmüz kalesini kuşattı fakat kale alınamadı.

blank
Piri Reis’in Dünya Haritası

Bazı tarihçiler Portekizlilerden rüşvet aldığı ve kuşatmayı bundan dolayı kaldırdığını iddia ederler. Bu bölgede yaşayan Müslüman halkın Portekizlilere yardım etmeleri Piri Reis‘i çok kızdırdı. Bu kızgınlıkla askerlerine şehri yağmalattı. Müslüman ahalinin yağmaya tabi tutulması bu bölgede pek hoş karşılanmadı.

Piri Reis‘i İdama Götüren Süreç Bu Olay İle Başlamış Oldu.

Denizci Piri Reis Neden İdam Edildi?
Piri Reis bölgede görevde bulunan Basra valisi Ramazanoğlu Kubad Paşa‘dan yardım istedi. Vali yardım etmediği gibi yağma olayı nedeniyle Piri Reis‘i tutuklamak ve mallarına el koymak istedi. Ancak Piri Reis buna müsaade etmedi.

Vali ve Piri Reis arasında bunlar yaşanırken Portekizlilerin büyük bir donanma ile bölgeye yaklaştığı ve Basra körfezini kapatarak, abluka planladıkları haber alındı. Piri Reis bakım ve onarımı devam eden donanmasını hazır olmadan denize açılmasını istemedi.

Piri Reis bölgede mahsur kalmamak için donanmasını ve askerlerini geride bırakıp, acil olarak üç gemi ile sıkıntılı bir şekilde Süveyş tersanesinde bulunan donanma merkezine döndü. Ne yazık ki, Basra valisi Ramazanoğlu Kubad Paşa, Piri Reis hakkında şikayetini Mısır valisine iletmişti…

Mısır valisi Piri Reis’i tutukladı ve konuyu divana iletti. Şikayet konularından en önemlisi Piri Reis‘in Hürmüz muhasarasını kaldırması ve donanmayı bırakıp gitmesi suçlaması idi.

Hakkında idam kararı verilen bu ünlü Türk haritacı ve denizci Piri Reis seksen yaşının üzerinde iken Kahire‘de idam edildi ve malları müsadere olundu. (1552)

Kaynak: 1-Nafi Emre 2-Dünya Bülteni

Yorum Yap