1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Led Lambaların Seyir Cihazlarına Etkisi

Led Lambaların Seyir Cihazlarına Etkisi
+ - 0

Amerikan sahil güvenliği tarafından yayınlanan son denizcilere duyurularda LED lambaların seyir cihazlarına etkisi ele alınmıştır. Seyir Fenerleri, İç aydınlatma ve projektör olarak kullanılan LED lambaların MF/HF, DSC ve Ais alıcıları üzerinde olumsuz etkileri olduğundan bahsedilmektedir.

LED lambalardan kaynaklanan karışıklık gemilerde ciddi anlamda seyir ve emniyeti tehlikeye atmaktadır. Buna örnek olarak ise Arama Kurtarma birimleri, zayıf VHF sinyali sebebiyle operasyon gerçekleştirmede zorlanmaktadır ve bu gemi aynı zamanda zayıf Ais sinyaline de sahip olmaktadır.

blank

Seyir fenerlerinde LED lamba kullanan gemiler sebebiyle de diğer gemiler seyir VHF, DSC ve Ais ekipmanlarında sıkıntı yaşamaktadırlar.

LED lambaların seyir cihazlarına etkisi, hali hazırda tüm gemilerde problemlere sebep olmayabilir ancak gemide test edilerek muhtemel tehlikelerin önüne geçilebilir.

blank

Nasıl Test Edilebilir

  1. LED Lambalarınızı kapatın.
  2. VHF cihazınızı kanal 13 gibi daha sessiz bir kanala alın.
  3. VHF‘in gürültü ayarını (squelch) gürültü çıkana kadar açmaya başlayın.
  4. Şimdi tekrar VHF gürültü ayarını yavaşça kısın ve sessin azaldığında bekletin.
  5. Köprüüstündeki LED lambalarınızı açın.
  6. Eğer VHF gürültü sesi artıyorsa, LED lambanız cihazınızda karışıklığa sebep olmaktadır.
  7. Eğer VHF gürültü sesi artmıyorsa, LED lambanız şu anlık zararsızdır.

Eğer VHF‘lerinizde gürültü artışı meydana geliyorsa bu aynı zamanda otomatikman sizin Ais sisteminizde de problemlere sebep olacaktır.

Yorum Yap