1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Ecdis Survey Güvenirsizliğinin Farkında mısınız?

Ecdis Survey Güvenirsizliğinin Farkında mısınız?
+ - 0

Ecdisler kuşkusuz seyir açısından çok önemli bir yere sahip ancak eğer cihazı kullanım özelliklerini bilmiyorsanız seyir tehlikesi yaşayabilirsiniz. Bu sebeple Ecdis Survey Güvenirsizliğinin Farkında mısınız sorusunu yönelttik.

Geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde bir büyük tanker gemisi Akdeniz’de karaya oturdu. Yapılan araştırma neticesinde ise hatalı ve eksik seyir planlamasının bu olaya sebep olduğu anlaşıldı.

Gemi için ilk seyir planlaması yapılmıştı ancak sonradan seyir talimatı değişti. Seyir plan değişikliğinin yapıldığı yerde gemi yakınlarında sığlıklar bulunmaktaydı. Yeni plan için yapılan rota değişikliği büyük açılıydı ve maalesef sığlıklara yaklaşık 100 metre idi ve bu değişiklik neticesinde gemi sığlığa oturdu.

Kaza Sebebi ve Neticeler

Geminin sığlığa oturduğu yerde Ecdis’in survey güvenirliğine (CATZOC) bakıldığında U olduğu yani unassessed yani ölçülmediği anlaşılmaktadır. Eğer CATZOC da U anlamına bakılırsa hatanın yaklaşık 2 metre ve toplam derinliğin %5’İ kadar bir obje hatası olduğu anlaşılmaktadır.

Aynı bölgeye kağıt harita ile bakıldığında ise Sığlıklar haritada gösterilmektedir. Ancak bu sığlıkların pozisyonu ENC haritasında yanlış gösterilmiştir.

Yapılması Gerekenler

Seyir planlaması sırasında Ecdis’ler kuşkusuz çok yardımcı olurlar ancak, bilgileri doğru kullanmanız gerekmektedir. Rota planlamanızı yaptıktan sonra kesinlikle rotanın otomatik kontrolü dediğimiz Ecdis Route Check butonu ile bu işlemi yerine getiriniz.

Ecdis Catzoc bilgisini kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Eğer sığlıklara yakın seyir yapıyorsanız Pilot Kitaplarına kesinlikle bakmalısınız ve mümkünse Catzoc değerini göz önüne alarak sığlıklar ile aranıza yeterli mesafe koyduğunuzdan emin olun.

Pruvanız Neta, Rüzgarınız Kolayınıza Olsun.

Yorum Yap