1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgi

Yabancı Denizcilik Firmalarına İş Başvurusu Nasıl Yapılır

Yabancı Denizcilik Firmalarına İş Başvurusu Nasıl Yapılır
+ - 3

Günümüzde açılan bir çok denizcilik okulu ve kursları sayesinde Türk gemiadamı sayısının giderek artıyor. Türk şirketlerinin yeteri kadar istihdam olanağı sağlayamaması, bu okullardan ve kurslardan mezun olan gençlerimizin yabancı firmalarda çalışmasını gerektiriyor.

Peki bu yabancı firmalar personel seçerken nelere dikkat ediyor? Aslında yabancı firmalarda çalışan gemiadamları, Türk denizcilerinden üstün falan değil. Sadece onlar az bir gayretle kabuklarını kırıp yerel firmalara bağlı kalmıyorlar.

Yabancı Firmaların Alım Öncesi Yaptığı Yeterlilik Testleri

Yabancı bir firmaya iş için başvuru yaptığınızda, size önce bölümünüz ile ilgili bir yetenek sınavı yapıyorlar. Bu sınavı Norveç merkezli bir firma olan Seagull hazırlıyor. Sınavın ismi CES (Crew Evaluation Test).

Burada çıkan sorular tamamen sizin bölümünüz üzerinedir. Güverte, makine veya elektrikle ilgili. Çıkan sorular STCW müfredatına uygundur. Böylelikle hani konularda eksik olduğunuzu rahatlıkla görebilirsiniz.

Diğer bir sınav ise İngilizce dil yeterliliğinizi ölçmek için yapılır. Çıkan sorular genel İngilizce bilgisi, kelime bilgisi, genel denizcilik terimleri, dinleme, okuma, telaffuz üzerine yapılır.

Sınavın güzel bir diğer yanı ise çıkan sorularda dinleme bölümünde farklı milliyetteki insanların telaffuzlarını dinliyorsunuz. Bu bazen bir Rus, bazen bir Hintli ve bazen de bir Filipinli olmaktadır. Uluslararası denizcilik sektöründe en çok çalışan milliyetler de bunlardır.

Bu sınavı ise Marlins adlı İngiltere merkezli bir kuruluş online olarak yapmaktadır. Sınav sonucunuzu sınav bitiminin hemen ardından görebiliyorsunuz.

Personel Müdürü ile Mülakat

Son aşama ise, personel müdürü veya enspektör ile genel mülakattır. Bu mülakatlar genellikle Skype gibi görüntülü konuşma programları ile yapılır. Burada da size genel bilgiler sorulmaktadır. Bu bazen makine dairesindeki bir durumla ilgili olabilir, bazen de yükleme veya tahliye operasyonundaki bir durumla ilgili olabilir. Böylelikle sizin İngilizce konuşma yeterliliğiniz de ölçülmüş olmaktadır.

Mülakat sırasında heyecanınıza yenik düşmemelisiniz. Karşınızdaki kişi eğer Hintli bir enspektör ise hızlı konuşup kelimeleri yuttukları için anlamada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda nazikçe sorusunu tekrar sormasını talep edin. Unutmayın bu tür mülakatlarda açık ve dürüst olmak her zaman kazandırır.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. blank

  Merhabalar… Önerebileceğiniz yabancı firma var mı ve yahut başvuru yapabileceğimiz bir yer

 2. blank

  Lucent maritime v ship

 3. blank
  2 sene önce

  Yabancı firma sormanıza gerek yokki marinatrafikten gemiyi bul sonra firmasını al ordan şirkete ulaş ve personel müdürü ile konuş bukadar

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.