1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Gemide Kamaralarımız Neden Gittikçe Küçülüyor ?

Gemide Kamaralarımız Neden Gittikçe Küçülüyor ?
+ - 0

Gün geçtikçe büyük boyutlarda gemiler üretiliyor. Geçen aylarda 444 metre uzunluğundaki Pioneering Spirit isimli gemi İstanbul boğazından geçiş yapıp Karadeniz‘e çıkmış ve burada petrol arama çalışmaları yapacak.

Peki büyüyen bu gemi boyutlarına rağmen, personel kamaraları neden küçülmektedir ?

Önceleri hatırlarsanız büyük kamara, salon ve büyük spor salonları yer alırdı ancak günümüzde durum çok farklıdır. Bunun en büyük sebebi de daha az çelik kullanılmasının sağlanması ve maliyetlerin azaltılmasıdır ancak bu cevap tek başına doğru değildir.

Yaşam mahallinin küçültülmesiyle hem daha az çelik kullanılır hem de liman giderleri de azaltılmaktadır. Liman giderleri, Gros tonaj (gross tonnage) üzerinden hesaplanmaktadır.

Yaşam mahallinin küçültülmesiyle gros tonaj da azaltılacaktır. Gros tonaj, tonaj hesaplanması konvansiyonunun 3. kuralı gereği şu şekilde hesaplanmaktadır.

V = Geminin toplam kapalı alanlarının hacimsel toplamıdır.

K = Geminin hacmine bağlı bir çarpandır.

blank

Gross Tonnage = K X V formülüyle hesaplanır.

Burada hacim, kapalı tüm alanlar ve buna yaşam mahalli de dahildir. Bu yüzden bazen görürsünüz ki gemilerin baş tarafları, kıç tarafları ve hatta makina daireleri küçültülmüştür. Ancak personelin yaşam standartlarının azaltılmasını engellemek için MLC konvansiyonu 2006 kararları çerçevesinde bazı iyileştirmelerin yapılması kararlaştırılmıştır.

Yorum Yap