1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Irgatların Bakım ve Tutumu

Irgatların Bakım ve Tutumu
+ - 0

Güverte makinaları olarak bilinen ırgatların bakım ve tutumu, ekipmanların uzun süreli kullanılabilmesi için çok önemlidir. Bu sebeple ırgatların bakım ve tutumu için şu parçalara dikkat edilmelidir.

Hidrolik yağ: Yağın temiz ve uygun viskozitede olduğu kontrol edilmelidir.

Filtre: Temiz olmalıdır.

Hava: Hidrolik sistemde hava olduğu gürültü çıkarmasından, ırgatların yükü kaldırma hızının azalmasından ve gücün düşmesinden anlaşılabilir. Irgatlar çalıştırılmadan önce hava, sistemin içinden hava tapalarından atılmalıdır.

Genleşme tankı : Genleşme tankı en az 2/3 oranında dolu olmalı ve bu oran gözetleme camıyla sürekli kontrol edilmelidir.

blank

Yağlama: Hidrolik motor, pompa ve valflerin hareket eden parçaları hidrolik yağının kendisiyle yalanır. Ayrıca çoğu ırgat sisteminde mekanik parçaların yalanması için yağlama noktaları mevcuttur. Bu nedenle dişlilerin içinde bulunduğu yağ seviyesi sürekli kontrol edilmelidir.

Cıvatalar: Sistemin üzerindeki cıvatalar, flençler ve diğer bağlantı elemanların sıkılıkları, ya kaçağını önlemek için belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Eksende çalıma kontrolü: Pompa ve ırgatların düzgün ve eksenlerinde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Pompa ve ırgatların ilk montajları sırasında çok dikkatli yerleştirilmelerine rağmen daha sonradan çeşitli fiziksel etkenlerden dolayı döşek cıvataları gevşemiş olabilir. Bu durumda ölçü alınarak dikkatli bir şekilde cıvataları sıkılmalıdır.

Yön değiştirme valfi: Bu valfler tam olarak açık veya tam olarak kapalı şekilde bulunmalıdır. Eğer bu valfler kısmen açık veya kısmen kapalı olursa düşük hız ve güce sebep olurlar. Bu nedenle bu valflerin ırgatın pozisyonuna göre doğru konumda bulunmaları gerekmektedir ve bunu sağladığı da kontrol edilmelidir.

Emniyet valfleri: Normalde bu valfler üretim esnasında fabrika tarafından ayar edilir.

Irgatların Gres Yağıyla Yağlanması

Kurallara uygun şekilde gresleme, ırgatlar için hayati önem taşır. Gresleme zamanının aralıkları ırgatların kullanılma sürelerine göre hesaplanır. Gresleme işleminin ırgat çalışırken yapılması tavsiye edilir.

Gres yağının yağlama özelliğine ek olarak sızdırmazlık ve korozyondan koruma etkisi de vardır. Eğer ırgat veya herhangi bir sistem uzun süre kullanılmayacaksa uygun bir şekilde greslenmesi korozyonu engelleyecektir. Çalışan yatakların aşırı derecede greslenmesi ise çok zararlıdır. Çünkü aşırı gresleme yatak ısınmalarına neden olur.

Yorum Yap