1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Sefer Talimatı Alındıktan Sonra Yapılacaklar

Sefer Talimatı Alındıktan Sonra Yapılacaklar
+ - 0

Yeni bir sefer talimatı demek yeni bir heyecan demektir. 3.Kaptan (2nd Officer) sefer talimatını aldığında ilk yapması gereken iş, kullandığı seyir programı türüne göre yaklaşık mesafenin hesaplanmasıdır. Bu bilgi gemi Kaptan’ı ve Baş mühendis için çok önemli olup yaklaşık ETA bildirimi ve sefer için yeterli yakıt olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Daha sonra ki adım da ise limanın mevcut su derinliği ve geminin su çekimi (draft) ve o liman için tide bilgisi karşılaştırılıp gemi için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer UKC (Under Keel Clearance) o liman için uygun değilse Kaptan bilgilendirilmelidir.

blank

Geminiz ENC (Electronic Navigational Chart) kullanıyorsa, varış limanınız için gerekli ENC permitlerinizin olup olmadığını kontrol ediniz. Digitrace veya Cahrtco gibi programlar kullanıyorsanız bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer geminizde spesifik bir seyir programı yoksa Admiralty Digital Chart Catalogue ‘u kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak 3. kaptan varış limanı için şu kaynakları kontrol etmelidir.

  • Okyanus Geçiş Kitabı (Ocean Passages of the world)
  • Pilot Kitapları (Sailing Directions)
  • O liman için Şirket Sirküleri
  • Planlama Haritaları (Planning Charts)

Eğer geminizde kağıt harita kullanıyorsanız, rotaları planlama haritalarında çizdikten sonra rotayı büyük ölçekli haritaya da geçirmelisiniz. Eğer geminizde ENC kullanıyorsanız rotalarınızı direkt olarak çizebilirsiniz. ENC kullanım için şu yazıyı seçiniz. Daha sonra sefer planınızı şirket ism formuna geçirerek Kaptan onayına sunarak sefer plan hazırlıklarınızı tamalayabilirsiniz.

 

Yorum Yap