1. Ana Sayfa
  2. SEYİR

ECDIS Nedir? Temel Yapısı ve Gereklilikleri Nelerdir?

ECDIS Nedir? Temel Yapısı ve Gereklilikleri Nelerdir?
2
+ - 1
Ecdis nedir?

ECDIS Nedir? Temel Yapısı ve Gereklilikleri Nelerdir? ECDIS, IMO kurallarına uygun olan ve kağıt haritalara alternatif olarak kullanılabilecek, bilgisayar bazlı bir navigasyon sistemidir.

Bir takım eş zamanlı bilgileri de kullanarak, geminin pozisyonunu, karaya, seyir yardımcılarına ve görülmez tehlikelere göre sürekli olarak belirleyen otomatik karar yardımcısıdır.

ECDIS, elektronik seyir haritalarını (ENC) kapsar ve GPS gibi bazı seyir sensörlerini (radar, derinlik ölçer,AIS vb.) kullanarak gemi mevkini bu haritalara entegre eder. Aynı zamanda seyir uyarıları gibi ek bilgileri de gösterebilir.

ECDIS, özel olarak eğitilmiş, ehil bir operatör tarafindan kullanılması halinde, kullanıcısına daha geniş bir bakış açısı sağlar ve farkındalığı büyük ölçüde artırır.

Faydaları şu sekilde sıralanabilir:

Seyirsel farkındalık artar – Yedek seyir sistemlerinin ECDIS’e entegre edilmesi.
Sefer planinin verimliliği – Sefer plani ve değerlendirmesinde kullanılacak sürenin azalması
Harita düzeltmelerinin verimliliği – Harita düzeltmelerinin seyir zabiti üzerindeki yükünün azalması
Yorgunluk – Elle yapilan harita duzeltmeleri ve uzun sefer planlarinin ortadan kalkmasi ile ciddi şekilde azalacaktır.

IMO NE İSTİYOR VE ZAMAN SINIRI NEDİR?

ECDIS kullanımı Temmuz 2012 tarihinden itibaren belirli bir takvime bağlı olarak zorunlu hale gelecektir. Mevzuat, kademeli olarak, gemi tipi ve boyutuna göre, sonuçta tüm büyük ticari gemileri ve yolcu gemilerini kapsayacak şekilde yürürlüğe girecektir.

Yeni inşa gemiler için takvim keel laid tarihine göre uygulanacaktir. Mevcut gemiler ise uygulamanın başlangıç tarihinden sonraki ilk denetleme öncesinde ECDIS sistemini kullanıma sokmuş olmalıdır. Mevcut, 10,000gt altındaki gemiler için herhangi bir zorunluluk yoktur.

Bayrak devletleri, uygulamanın yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde servis dışı kalacak gemileri uygulamadan dışında tutabilir.

“ECDIS icin IMO performans Standartlari” icindeki IMO tanımı:

Solas bölüm 5, regülasyon 18 ve 19’ a gore, Ecdis ile seyir yapan bir gemide, ECDIS ekipmanı, ilgili IMO performans standartlarına uygun olmalıdır. Gemide bulunan ECDIS cihazları, donatım tarihlerine bağlı olarak iki performans standartından (IMO Resolution A.817(19) veya MSC.232(82)) birine uygun olmalıdır.

blank

ELECTRONIC CHART DISPLAY AND INFORMATION SYSTEM (ECDIS)

An Electronic Chart Display and Information System (ECDIS) is a computer-based navigation system that complies with IMO regulations and can be used as an alternative to paper navigation charts. Integrating a variety of real-time information, it is an automated decision aid capable of continuously determining a vessel’s position in relation to land, charted objects, navigation aids and unseen hazards.

An ECDIS includes electronic navigational charts (ENC) and integrates position information from the Global Positioning System (GPS) and other navigational sensors,such as radar, fathometer and automatic identification systems (AIS). It may also display additional navigation-related information, such as sailing directions.

ECDIS when used by a competent operator who has been specifically trained in its use can provide the mariner with a greater perspective of the navigational picture and greatly increase his/ her situational awareness.

The benefits can include:

Navigational awareness increases – integration of separate spare navigation systems into ECDIS
Efficiency of passage planning – time taken to plan and appraise route is greatly diminished
Efficiency of chart updating – reducing work load on navigation officers to maintain charts
Fatigue may ultimately be reduced as a result of the reduction or elimination of manual chart corrections or lengthy passage planning

WHAT DOES THE IMO REQUIRE ONBOARD AND TIMELINE ?

Fitting of ECDIS will become mandatory in a rolling timetable that begins in July 2012. The legislation will be phased by vessel type and size to eventually apply to almost all large merchant vessels and passenger ships. The timetable for new buildings is based on the date the vessel’s keel is laid. Existing vessels will be required to fit ECDIS in advance of the first survey after the implementation date. There are no requirements for existing cargo vessels of less than 10,000gt. Flag states may exempt vessels that will be taken permanently out of service within two years of the implementation date.

The IMO definition in the IMO Performance Standards for ECDIS:

As per SOLAS Chapter V Regulations 18 and 19, for a ship to rely on ECDIS for navigation, the ECDIS equipment must conform to the relevant IMO Performance Standards. ECDIS units on board are required to comply with one of two performance standards (either IMO Resolution A.817(19) or MSC.232(82)), depending on the date of their installations.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.