1. Ana Sayfa
  2. SEYİR

ECDIS Performans Kontrolü

ECDIS Performans Kontrolü
+ - 1

Ecdis (Electronic Chart Display and Information System) yani elektronik seyir haritalarıdır. Kuşkusuz ki bu sistem sayesinde seyir zabitlerinin iş yüklerinde önemli ölçüde azalma meydana gelmiştir. Hepinizin çok iyi bildiği gibi daha önce kullanılan kağıt haritalar üzerinde çalışmak ve onların bakım tutumu yani düzeltmelerinin yapılması oldukça zahmetli ve uğraştıran bir iş idi.

Bunun yanı sıra seyir tehlikelerinin harita üzerine uygulanması, çizilen rotanın silinmesi benzeri olaylar haritaların zaman içerisinde yıpranmasına sebep olmaktaydı.

Günümüzde kullanılan elektronik seyir haritaları; deniz alanı bulunan hidrografi daireleri tarafından hazırlanmakta ve dağıtıcı kuruluşlar tarafından gemilere tedarik edilmektedir.

Ecdis sistemindeki en büyük tehlike hiç kuşkusuz aşırı güven duygusunu geliştirmesidir. Radar ve Ais sistemininde ecdis‘e bağlı olması seyir zabitlerinde kör nokta dediğimiz farkındalık eksikliğine sebep olmaktadır.

blank

Ecdis sistemindeki diğer önemli problem ise; cihazın standartlar doğrultusunda çalışıp çalışmadığının farkında olunmamasıdır. Uluslararası Hidrografi Dairesinin (IHO) verilerine göre ecdis cihazında meydana gelebilecek 19 adet anormallik bulunmaktadır. Bu anormalliklere diğer yazımızda değinilecektir.

Ecdis‘in istenilen standartlarda çalıştığının kontrolü için IHO tarafından verilen test hücreleri cihaza yüklenerek 5 adet test yapılmaktadır. Her testin nasıl gerçekleştirilmesi ve ekranda nelerin görülmesi gerektiği IHO tarafından belirlenmiştir. Eğer cihazınızda herhangi bir eksiklik varsa bunu zaman kaybetmeden üretici firmaya bildirmekte yarar vardır.

Ağustos 2017 tarihinde Ecdis‘in sembol kütüphanesinin yükseltilmesi işlemi için son tarih idi. Eğer cihazınızda Library 4.0 update işlemini yapmadıysanız test’de bahsedilen sembolleri göremeyebilirsiniz. Test işlemini yaptıktan sonra IHO ya bu test sonuçlarını da göndermeyi unutmayın.

Ecdis Performas kriterleri ve test hücrelerini indirmek için tıklayınız

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Çok faydalı oldu teşekkür ederim.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.