1. Ana Sayfa
  2. SEYİR

Dünya’nın En Uzun Büyük Daire Seyri

Dünya’nın En Uzun Büyük Daire Seyri
+ - 3

Dünya’nın en uzun Büyük Daire Seyri geçen ay IBM ve MIT tarafından üretilen bir algoritma ile tekrar netlik kazandı. Çalışmayı yapmak aslında o kadar kolay değildi. Çünkü görüldü ki Dünya üzerinde 230 trilyon tane Büyük Daire Yayı ve bunlar için de 21.600 adet nokta ile toplamda 5 trilyon adet Way-Point’in düşünülmesi gerekmektedir.

Büyük Daire Seyri, bir düzlem üzerinde bulunan iki nokta arasındaki en kısa mesafedir. Bu iki noktayı birleştiren doğrudur ve bir küre üzerindeki iki nokta arasındaki en kısa mesafe de bu iki noktadan geçen bir büyük daire yayıdır. İşte bu kural gereği dünyamız bir küre olduğundan dolayı dünya üzerinde iki mevki arasındaki en kısa mesafe de bu iki noktadan geçen bir büyük daire yayıdır. Bu nedenle Büyük Daire Seyrinin temel amacı da bu kurala dayanır. Büyük Daire Seyrinde amaç varılacak olan mevkiye en kısa mesafeden ve de en kısa sürede varmaktır.

MIT ve IBM firması ortak bir çalışma gerçekleştirerek Dünya üzerinde hiçbir karaya çarpmayacak şekilde yapılabilecek deniz yolu seyrini bir algoritma kullanarak bulmak istemiştir.

Dünya’nın En Uzun Rotaları

Çalışma neticesinde görülmüştür ki, Dünya üzerindeki bu en uzun deniz rotası için algoritma da Büyük Daire Seyri metodunu kullanmıştır. Hazırlanan rota Pakistan’da yani Sonmiani şehrinden başlar, Pakistanı geçtikten sonra Afrika ve Madagaskar’ı da geçerek Antartika ile Güney Amerika’da bulunan Tierra del Fuego arasından geçerek Rusya’nın Karaginsky bölgesine ve Kamchatka Krai noktasında son bulur.

Dünya üzerindeki en uzun Büyük Daire Seyri uzunluğu tam tamına 32,089.7 kilometre yani yaklaşık olarak 17327 deniz mili uzunluğundadır.

Dünya üzerinde Hava Yolu vasıtasıyla yapılabilecek Büyük Daire Seyri de bu çalışmada hesaplanmıştır. Buradaki amaç da karalar üzerinde gidilebilecek En Uzun Rotayı bulmaktır.

En uzun Havacılık Kara Seyri Rotası Çin’in Jinjiang, Fujian şehrinden başlayıp sırasıyla Moğalistan, Kazakistan ve Rusyadan geçip Avrupa’ya ulaşır ve Portekiz’in Sagres şehrinde son bulur. Bu rota geçişinde 15 ülke üzerinden geçilir ve toplamda 11241,1 kilometre mesafeyi bulmaktadır.

Kaynak: MIT

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. blank

    Selam herkese siteniz ciddiyim mükemmel, teraziye tıkladım

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.