1. Ana Sayfa
  2. SEYİR

DGPS Sisteminin Temel Taşları

DGPS Sisteminin Temel Taşları
+ - 0

DGPS Sistemi

GPS sistemi, Amerikan ordusu yani deniz kuvvetlerinin ihtiyacı olarak denizaltıların yerlerini saptamak amacıyla icat edilmiştir. Tüm okyanus ve açık denizlerde, denizaltıların emniyetli seyretmesini sağlanmıştır. Daha sonra bu sistemin ABD’nin düşmanları tarafından kullanılmasıyla, ABD denizaltıları hedef haline gelmiştir. Bunu engellemek için bilerek GPS sistemine iç hata payı eklenmiştir ve böylece pozisyon hatası 30-100 metre arasında meydana gelmiştir. Bu iç hataya da SA yani Selective Availability hatası olarak da bilinmektedir. Pozisyon bulmada meydana gelen bu hata seyir ve hidrografi güvenliğini tehlikeye attığı için DGPS sistemi icat edilmiştir. DPGS sistemi, GPS’lerden gelen verilere hataları ekleyerek kullanıcılara ulaştıran bir sistemdir.

blank

DGPS düzeltmesi

DGPS düzeltmesi ise, dünya üzerinde konumu belli olan bir noktadan ulaşmaktadır. Bu mevkilerin gerçek pozisyonları bilindiği için, GPS’de meydana gelen sapma değerleri saptanabilmektedir. Sonuç olarak, ise yatay yönde meydana gelen GPS hatası 100 metreden yaklaşık olarak 10 metreye kadar düşmüştür ki bu da yaklaşık olarak %90 oranında hassaslık sağlamaktadır.

DGPS sistemi de MF frekanslarını kullanarak yayın yapmaktadır. Kullanıcı ile referans noktası arasındaki mesafe arttıkça, bu sinyallerin kullanıcıya ulaşması da zorlaşmaktadır. Ayrıca atmosferik değişimlerde, hatanın kullanıcıya ulaşmasını etkilemektedir. 1 mayıs 2000 tarihinde , dönemin ABD başkanı Bill Clinton’un emriyle GPS sistemindeki bu SA hatası kaldırılmış ve bugün DGPS sistemindeki hatalar 3 metreye kadar düşmüştür.

Yorum Yap