1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
Trendlerdeki Yazı

K-Band Radarlar S-Band Radarların Yerini Alacak

K-Band Radarlar S-Band Radarların Yerini Alacak
+ - 0

Denizcilik sektöründe hali hazırda yıllardan beri kullanıma geldiğimiz X ve S-Band Deniz Radarlarının yanına başka bir ailesi üyesi eklendi – K-Band Marine Radar. Görünüşe göre K-Band Radarlar S-Band Radarların yerini alacak.

K-Band teknolojisi sivil denizcilikte böylece ilk kez kullanıma sokulmuş oldu. Bilindiği üzere bu teknoloji askeri gemilerde kullanılmakta. Askeri gemilerde S-Band Radar yerine kullanılmasının tek ve temel sebebi ise S-Band Radarın daha yavaş olarak görülmesidir.

Peki nedir bu K-Band Deniz Radarı?

Denizcilik sektöründe önemli bir oyuncu olan Warstila bu teknolojiyi ticari gemiler için devreye soktu. Bu teknoloji, S-Band radara göre hem daha hızlı hem de küçük objeleri bulup çıkarmada daha yetenekli.

blank
Wartsila Guidance RS24 Radar Antenna

K-Band Deniz Radarının aslında temel ticari hedefi büyük Konteyner gemileri, LNG gemileri ile Cruise gemileri ile sık liman yapan feribotlardir. Yoğun liman noktalarında ve trafiğin sıkışık olduğu bölgelerde bu radarın kullanılmasıyla, vardiya zabitlerinde durumsal farkındalık artacak ve çatışma kaynaklı risklerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Projenin bir sonraki ayağı olarak ise, sistemin insansız gemi modelleri ile entegre edilmesidir.

Gün geçtikte vardiya zabitliği ve gemi Kaptanlığının giderek ofis işine dönmesi ve vardiya zabitlerinin vardiyaları boyunca evrak işlerinin yanına bu tarz bir teknolojinin gelmesi aslında durumsal farkındalığın yerine durumsal karmaşalık kazandıracağı aşikârdır.

Yorum Yap