1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Gemilerde Demir Kilit Uzunluğu Nasıl Belirlenir?

Gemilerde Demir Kilit Uzunluğu Nasıl Belirlenir?
+ - 0

Herkesin merak ettiği konulardan biridir “Neden gemilerde değişik uzunlukta demir zinciri bulunur?“. Çok yaygın olmamakla birlikte genellikle iskele demir 10 kilit iken sancak demir 11 kilit olmaktadır.

Peki gemilerdeki bu farklı demir kilit uzunluğu uygulamasının sebebini hiç düşündünüz mü?

İşte bu durumun aslında bilimsel yandan çok zorunluluklarla ilgisi vardır. Gemilerdeki ekipmanların yapısı, niteliklerinin ve sayısını belirleyen  bir klas kuruluşunun zorunlu kıldığı bir durumdur.

Bu klas kuruluşunun adı ise; International Association of International Classification (IACS). Bu zorunluluklar şu konuları incelemektedir; demirin ağırlığı, çapı, kullanılan çelik malzemesinin niteliği, demir kilit uzubnluğu ve baklaların çapıuzunluğu hakkında olması gereken kuralları açıklamaktadır.

blank

İşte tüm bu bu zorunlulukların hepsine birden Ekipman Numarası denilmektedir. Eğer geminizdeki demir sertifikasına bakarsanız ki bu tersane  tarafından gemiye sağlanmaktadır, orada geminin ekipman numarasını görebilirsiniz.

blank

Peki ekipman numarası nasıl hesaplanır?

Yukarıdaki resimde yazılı formülden hesaplamak mümkündür. Bu resim çalıştığım gemiye ait olup ekipman numaralarını göstermektedir. Bu geminin yapısı gereği toplam kilit uzunluğu 21‘dir ve bu sebepten dolayı bir taraf 10 kilit iken diğer taraf 11 kilit olacaktır.

Yorum Yap